• 2010-11-20

Moving Closer – Festiwal Muzyki Współczesnej i Nowych Mediów w Warszawie

W dniach od 25  listopada do 1 grudnia 2010 roku w ramach festiwalu Moving Closer warszawskie Muzeum Etnograficzne zaprasza na cztery koncerty.

Sol et Luna

Sol et Luna

Międzynarodowy Festiwal Nowych Mediów Moving Closer to wydarzenie artystyczne, które ma na celu popularyzację  współczesnych osiągnięć artystycznych, wykorzystujących nowe i tradycyjne środki przekazu. Formuła Festiwalu łączy dokonania estetyczne pozornie odrębnych obszarów twórczości, sytuując je we wspólnym,  złożonym kontekście audiowizualnym. Publiczności prezentowane są tak różne dziedziny twórczości jak muzyka elektroniczna, jazzowa i eksperymentalna, animacja, wideo-art, teatr i taniec nowoczesny, pokazy filmów niezależnych, interaktywne instalacje.

Moving Closer gromadzi artystów z różnych części świata, a ich rozpiętość doświadczeń i inspiracji składa się na niepowtarzalną mozaikę kulturową i artystyczną. Festiwal ukazuje dzisiejszą muzykę eksperymentalną w szerszym kontekście estetycznym — ściśle powiązaną z obrazem.

W ramach festiwalu Moving Closer w Muzeum Etnograficznym w Warszawie wystąpią cztery zespoły:

25 listopada

Natural Beat Band, godz. 19.00
Nikt nie wie, jak brzmiała muzyka z neolitu i prawdopodobnie nigdy się tego nie dowie. Instrumentarium perkusyjne, jak również melodyczne jest z jednej strony środkiem ale też i współczesną inspiracją do znalezienia przez zespół Natural Beat Band odpowiedzi na pytanie, jak wyglądała kultura muzyczna naszych najstarszych przodków.

26 listopada

Free Dancing, godz. 18.30
Nietypowy zespół jazzowy Henryka Gembalskiego, który jest bez wątpienia jednym z najwybitniejszych polskich skrzypków jazzowych. Jako wykładowca na Akademii Muzycznej w Katowicach, Gembalski jest jednym z niewielu na świecie nauczycieli oddanych uczeniu skrzypiec jazzowych. Techniczne mistrzostwo jego instrumentu jest powalające w odbiorze zarówno słuchowym, jak i wzrokowym. Ponadto jego zdolność kontrolowania efektów elektronicznych na żywo czyni z niego jednoosobową sekcję smyczkową.

27 listopada

Sol et Luna, godz. 21.00
Duet Saby Zuzanny Krasoczko i Mieczysława Litwińskiego. Ich muzyka jest harmonijna i tętniąca życiem, cechuje ją doskonałe wyczucie chwili, poczucie mikrokosmicznego szczegółu, i często brzmi jak zasłyszana na ulicy cudowna melodia (The New York Times). Wywołała ogromny oddźwięk i zdobyła sobie uznanie ze strony zarówno słuchaczy jak i krytyków w Ameryce i Europie. John Schaefer w swojej książce New Sounds – A Listener’s Guide to New Music (Harper & Row, Londyn, 1987) opisuje ją jako przejmująco piękną. Mieczysław Litwiński jest śpiewakiem o wirtuozowskiej skali głosu (The New York Times) i niezwykłą osobowością sceniczną (The Village Voice).

1 grudnia
Cytula, godz. 20.00

Trio Mieczysława Litwińskiego, kompozytora, śpiewaka, multiinstrumentalisty, Tadeusza Sudnika, legendarnego wykonawcy live electronics oraz Krzysztofa Knittla, jednego z najważniejszych kompozytorów Polskiej muzyki współczesnej, wykonawcy, realizatora utworów komputerowych i elektroakustycznych, jak również twórcy instalacji dźwiękowych, autora utworów na orkiestrę, chóry i zespoły kameralne. Trio jest potencjałem trzech wirtuozów polskiej sceny elektroakustycznej, które może przybrać dowolną formę nadaną im przez znakomicie kontrolujących jego kształt wykonawców.

plakat festiwalu Moving Closer

plakat festiwalu Moving Closer

Moving Closer – Festiwal Muzyki Współczesnej i Nowych Mediów
Państwowe Muzeum Etnograficznym w Warszawie, ul. Kredytowa 1
25  listopada – 1 grudnia 2010

Dodaj komentarz