Dwa spotkania z Fundacją Barak Kultury

23 i 24 listopada 2010 roku Fundacja Barak Kultury zaprasza na dwa spotkania: we wtorek (23.11), o godzinie 19.00 w ramach projektu Salon w Różach – spotkanie z Sylwią Chutnik, w środę (24.11), o godzinie 18.00 w ramach cyklu spotkań Metamorfozy – spotkanie: W sieci.

Fundacja Barak Kultury

Fundacja Barak Kultury

W najbliższy wtorek Salon w Różach będzie gościł Sylwię Chutnik – pisarkę, prezeskę Fundacji MaMa, członkinię Porozumienia Kobiet, absolwentkę Gender Studies. Zarówno w swojej literackiej twórczości, jak i w działaniach społecznych przede wszystkim porusza i łączy dwa obszary: kobiecość i miasto. Na spotkanie, które odbędzie się 23 listopada o godz. 19.00 zapraszają organizatorzy: Fundacja Barak Kultury oraz kawiarnia Republika Róż.

W 2009 roku za swoją debiutancką powieść „Kieszonkowy atlas kobiet”, w której bawi się stereotypami i porusza problem wykluczenia kobiet, Sylwia Chutnik została uhonorowana Paszportem Polityki. Założona przez nią Fundacja MaMa ma na celu walkę z dyskryminacją kobiet – matek w społeczeństwie i wspieranie ich w osobistym rozwoju, a także kształtowanie przestrzeni miejskiej przyjaznej dla matek i dzieci. Sylwia Chutnik opracowała również autorską trasę po Warszawie śladami wybitnych kobiet, rzucając inne światło na historię. Jej działania koncentrują się na polepszaniu sytuacji kobiet, angażuje się w zmianę konkretnych realiów.

Druga odsłona jesiennej części Metamorfoz poświęcona będzie tematowi sieciowości i przemian, które zawdzięczamy pojawieniu się nowych mediów. Temu, jak w świecie dynamicznie rozwijającego się Internetu i zautomatyzowanego kapitalizmu wprost z japońskich kreskówek, zatraca się granica między duszą a ciałem.

Czy Internet odziera nas z cielesności? Może jest wręcz przeciwnie? O tym w jaki sposób przenosimy realne ciała do cyberprzestrzeni opowie Piotr Siuda w zaplanowanym na początek spotkania wykładzie Cyber-ciała.

Magdalena Kamińska z Instytutu Kulturoznawstwa UAM przyjrzy się Facebookowi. Spróbuje odpowiedzieć na pytanie dlaczego tak „lubimy” ten serwis i co wspólnego ma on z ludzkim marzeniem o nieśmiertelności.

Stanisław Kandulski przeniesie słuchaczy w świat japońskiego cyklu Ghost in the Shell: Stand Alone Complex. W kultowym obrazie Mamoru Oshii kryje się wiele filmowych i filozoficznych tropów. Rozważania o tym kim jest człowiek, czym jest świadomość oraz gdzie przebiega granica między duszą, ciałem i maszyną połączone będą z dyskusją i projekcją jednego z odcinków –  Ye$.

Sylwia i róże. Spotkanie z Sylwią Chutnik, pisarką, dziennikarką, prezeską Fundacji MaMa
23 listopada, godz. 19.00
Kawiarnia Republika Róż na Placu Kolegiackim 2

W sieci
24 listopada
CK Zamek/ Sala Kameralna, godz. 18.00

Dodaj komentarz