• 2010-11-19

50-lat Galerii Bielskiej BWA

Do 31 grudnia 2010 roku w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej można oglądać Wystawę jesienną – najnowszy projekt Roberta Kuśmirowskiego oraz wystawę Agaty Smalcerz 50 obrazów.

50-lat Galerii Bielskiej BWA

50-lat Galerii Bielskiej BWA

Wystawa jesienna – to najnowszy, autorski projekt Roberta Kuśmirowskiego, który artysta zrealizował w dolnej sali Galerii Bielskiej BWA na jej 50-lecie, nawiązując do stylistyki wnętrz rodzimych sal wystawowych w latach 60. i 70. XX wieku. Większość oficjalnych sal wystawowych w Polsce funkcjonowała wówczas w ogólnopolskiej strukturze Biur Wystaw Artystycznych. Otwarty w 1960 roku Pawilon Plastyków w Bielsku-Białej także znalazł się w tej sieci: w 1974 roku jako filia katowickiego BWA, a od 1975 jako samodzielne Biuro Wystaw Artystycznych.

Projekt nie odwzorowuje wiernie wnętrza bielskiego BWA, ale oddaje klimat tamtych lat, przywołując w aranżacji wystawy wiele typowych dla bielskiego Pawilonu Plastyków elementów. Dolną salę Galerii Bielskiej BWA artysta zamienił w salę ekspozycyjną z lat 60. z charakterystycznym wnętrzem, meblami, wyposażeniem kawiarni, rekwizytami, a także dziełami sztuki z tego okresu. Przewodnikiem dla artysty była archiwalna fotografia z 1962 roku, ukazująca wystawę grafiki Ferdynanda Szypuły w Pawilonie Plastyków. Fotografia ta zainspirowała artystę do zainstalowania charakterystycznych plafonów na suficie, systemu stelaży wystawowych, typowych dla lat 60., zaaranżowania kawiarni z zapleczem i ladą chłodniczą oraz stworzenia informacji wizualnej w stylistyce lat 60. na szybach galerii. W sali stanęły fikusy i paprotki, bez których nie mogło się obyć żadne PRL-owskie wnętrze. Na wystawie znajdują się dzieła sztuki z tamtych lat,. m.in. rzeźby Franciszka Suknarowskiego i Ewy Wąsikiewicz-Wolnickiej, tkanina Haliny Gocyły-Kocyby, grafiki Edwarda Biszorskiego i Ferdynanda Szypuły oraz malarstwo m.in. Czesława Wieczorka i Andrzeja Gilmana, a także prace samego artysty.

Robert Kuśmirowski (rocznik 1973) mieszka i pracuje w Lublinie. Jest absolwentem Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Tworzy obrazy, fotografie, instalacje, rysunki, aranżuje sytuacje artystyczne; w sztuce wykorzystuje stare przedmioty, fotografie, dokumenty, pamiątki; imituje różnego rodzaju przedmioty. W 2005 roku został laureatem Paszportu Polityki w dziedzinie sztuk wizualnych za Tworzone z rozmachem dzieła, które na nowo stawiają pytania o skuteczność iluzji w sztuce.

Pawilon Plastyków w Bielsku-Białej, wystawa grafiki Ferdynanda Szypuły 1962, fot. Adam Jasiński, retusz Robert Kusmirowski

Pawilon Plastyków w Bielsku-Białej, wystawa grafiki Ferdynanda Szypuły 1962, fot. Adam Jasiński, retusz Robert Kusmirowski

Wystawa 50 obrazów prezentuje obrazy wybrane z kolekcji Galerii Bielskiej BWA. Każdy z nich pokazywany był już kiedyś w przestrzeni tej galerii; teraz zaistniał w innej konfiguracji, nabrał nowych znaczeń. Słowo obraz jest tu rozumiane jako wycinek nieruchomej płaszczyzny – a więc malarstwo, rysunek, grafika czy fotografia, z pominięciem obrazu ruchomego, w postaci wideo czy performance – podkreśla Agata Smalcerz, kuratorka wystawy.

Na wystawie 50 obrazów wśród wybranych dzieł znajdują się prace m.in. Stanisława Fijałkowskiego, Urszuli Broll, Andrzeja Urbanowicza, Andrzeja Szewczyka, Natalii LL, Krzysztofa Zarębskiego, Wilhelma Sasnala, Karoliny Zdunek. Symbolicznie na wystawie reprezentowane jest nazwisko Kuskowski: pojawia się zarówno Stanisław, nieżyjący już wybitny przedstawiciel abstrakcji aluzyjnej, jak i Kamil, jego syn, kojarzony ze sztuką postkonceptualną.

Przywołanie najważniejszych – zdaniem kuratorki – obrazów z minionego półwiecza, stanie się okazją nie tylko do przypomnienia dorobku galerii, ale także dyskusji i badań nad rolą sztuki w rozwoju społeczeństwa.

Agata Smalcerz, historyk sztuki, kurator, dyrektor Galerii Bielskiej BWA. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (1988). Z Galerią Bielską BWA związana od 1992 roku – początkowo jako kurator programowy, a od 2003 roku jako dyrektor. Zajmuje się kuratorstwem wystaw w Galerii Bielskiej BWA, a także poza nią. Publikuje teksty o sztuce w pismach artystycznych i katalogach; prowadzi autorskie wykłady z historii sztuki.

18 listopada – 31 grudnia 2010 (sala dolna)
Wystawa jesienna – koncepcja i realizacja Robert Kuśmirowski

18 listopada – 31 grudnia 2010 (sala górna)
50 obrazów - wystawa kuratorska Agaty Smalcerz

Galeria Bielska BWA, 43-300 Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11
Galeria czynna codziennie w godz. od 10.00 do 18.00

Dodaj komentarz