• 2010-11-18

CHOP! – koncert zespołu Esus dedykowany Chopinowi w Warszawie

We wtorek 23 listopada 2010 roku o godz. 20.10 w Sali Widowiskowej Laboratorium w Warszawie zespół ESUS wykona program dedykowany Fryderykowi Chopinowi.

Zespół Esus: Piotr Steczek, Mateusz Moś, Jarosław Samson, Maciej Garbowski, Krzysztof Gradziuk

Zespół Esus: Piotr Steczek, Mateusz Moś, Jarosław Samson, Maciej Garbowski, Krzysztof Gradziuk

CHOP! to skakanie i podróżowanie po muzycznych stylach. To klasyczne instrumenty smyczkowe w zestawieniu z perkusją w autorskiej propozycji młodego zespołu ESUS i głównego twórcy zespołu, kompozytora, aranżera Piotra Steczka. Do oryginalności projektu przyczyni się bez wątpienia włączenie do akustycznego składu orientalnych instrumentów dętych oraz instrumentów elektronicznych. Owe orientalne instrumenty dęte przeniosą słuchaczy w czasem bardzo odległe zakątki świata. Fascynacje jazzem, muzyką współczesną i kulturą orientu w połączeniu z aparatem wykonawczym ESUSa stanowią w efekcie ciekawą jakość i autorskie brzmienie.

ESUS jest przykładem świeżego podejścia do tworzywa, jakim jest współczesna muzyka klasyczna i muzyka jazzowa. Klasyczna wrażliwość na barwę i frazę w połączeniu z freak’owym spojrzeniem na harmonię, rytm i formę dają iście wybuchową mieszankę. Zespół tworzą: Piotr Steczek – autor muzyki, aranżer, skrzypek, Mateusz Moś – skrzypce, Jarosław Samson – altówka, Maciej Garbowski – kontrabas, Krzysztof Gradziuk – perkusja. Tym razem artystów usłyszeć będzie można w awangardowym programie dedykowanym Fryderykowi Chopinowi. Uważni słuchacze odnajdą motywy m.in. jego Scherza h-moll op. 20 nr 1 i Preludium A-dur op. 28 nr 7.

Występ zespołu ESUS poprzedzi krótki koncert kwartetu klarnetowego POCO LEGGIERO. Tworzą go cztery indywidualności artystyczne, które połączyła chęć dzielenia się ze słuchaczami muzyką różnych stylów w nietypowej, jednorodnej formie obsadowej: Anna Kalska, Adrian Janda, Leszek Pietroń i Bogdan Kraski. W ich programie usłyszeć będzie można m.in. wariacje na motywach Marsza żałobnego i Etiudy Rewolucyjnej Fryderyka Chopina. Mimo niecodzienności brzmieniowej niektóre utwory zachowują oryginalną formę i wymagają jedynie drobnych modyfikacji związanych ze specyfiką instrumentarium.

Zespół ESUS jest nowym odkryciem polskiej sceny muzycznej. Powstał w 2007 z inicjatywy członków polskiej orkiestry kameralnej AUKSO. Zespół miał okazję, na zaproszenie Maestro Marka Mosia, już czterokrotnie uczestniczyć w LETNIEJ FILHARMONII aukso nad Wigrami. Muzycy zaprezentowali także koncert otwierający działalność Ronda Sztuki w Katowicach. W czerwcu 2009 uczestniczyli w jubileuszowym XV Jazz Festiwalu w Zabrzu, a w listopadzie tego samego roku brali udział w koncercie w Kinoteatrze Rialto w Katowicach w ramach uznanego Festiwalu Ars Cameralis.

Otrzymali też zaproszenie do prestiżowej sali koncertowej w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie oraz na Letni Festiwal Radia Kraków. ESUS wydał jedną płytę demo przy współpracy z MCK Tychy. TVP zrealizowała program o zespole oraz teledysk do jednego z utworów znajdujących się na wspomnianej płycie. Wybitna polska flecistka Jadwiga Kotnowska zaprosiła zespół ESUS do ukończenia jej solowej płyty, na której znajdzie się materiał zarejestrowany m.in. przez orkiestrę AUKSO oraz Trio Andrzeja Jagodzińskiego. ESUS brał udział w kilku programach TV promujących kulturę Śląska i działalność Katowickiego Ronda Sztuki, m.in. Kawa czy herbata, Pora na kulturę.

Nazwę zespołu POCO LEGGIERO można przetłumaczyć jako nieco lżej i oddaje ona charakter muzyki wykonywanej przez artystów. To także swoiste perskie oko puszczone w stronę słuchaczy, którzy przyzwyczajeni do poważnych wersji utworów odnajdą w wykonywanych przez czwórkę artystów interpretacje rzadko goszczące na estradach koncertowych prezentujące jednocześnie radość muzykowania i niebanalne, frapujące podejście do wykonywanych dzieł. Na repertuar zespołu składają się utwory skomponowane w różnych okresach historycznych, od baroku do współczesności i należące do różnych typów muzyki: od etnicznej do jazzowej czy od standardów musicalowych po utwory klezmerskie.

Nie znaczy to, że koncert kwartetu to typowy występ według zasady dla każdego coś miłego. Szerokie spektrum zainteresowań poszczególnych osobowości muzycznych zespołu świadczy raczej o jego wszechstronności i otwartości na wiele odmiennych rodzajów muzyki. Inną cechą charakterystyczną dla tego zespołu jest doskonały kontakt z publicznością, a także niestandardowe podejście do gry na instrumentach. To nie tylko wirtuozeria poszczególnych członków kwartetu, lecz także takie rzadkie techniki gry na instrumentach dętych, jak oddech permanentny czy ich perkusyjne traktowanie.

CHOP!
Program muzyczny dedykowany Fryderykowi Chopinowi
w wykonaniu zespołu ESUS: Piotr Steczek – autor muzyki, aranżer, skrzypek, Mateusz Moś – skrzypce, Jarosław Samson – altówka, Maciej Garbowski – kontrabas, Krzysztof Gradziuk – perkusja
Support: kwartet klarnetowy POCO LEGGIERO
Kurator: Justyna Rekść-Raubo
23 listopada 2010 roku, godz. 20.10
CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ ZAMEK UJAZDOWSKI
ul. Jazdów 2, 00-467 Warszawa

Dodaj komentarz