Wystawa Zbigniewa Libery w Muzeum Narodowym w Krakowie

19 listopada 2010 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie zostanie otwarta wystawa prac Zbigniewa Libery The Gay, Innocent and Heartless (Szczęsliwi, niewinni i bezduszni).

Zbigniew Libera, "The Gay, Innocent and Heartless", fotografia, 2008

Zbigniew Libera, The Gay, Innocent and Heartless, fotografia, 2008

Wystawa pracy Zbigniewa Libery (ur. 1959) The Gay, Innocent and Heartless (2008) w Muzeum Narodowym w Krakowie w ramach cyklu “Galeria Żywa”, została zorganizowana w związku z 5. rocznicą ponownego otwarcia Galerii Sztuki Polskiej XX wieku. Po raz pierwszy dzieło artysty uznawanego za pioniera tzw. „sztuki krytycznej”, który przetarł szlaki takim twórcom jak np. Artur Żmijewski czy Katarzyna Kozyra, zostanie zaprezentowane w Muzeum Narodowym w Krakowie, a wkrótce także znajdzie się w jego kolekcji.

Cykl fotograficzny Zbigniewa Libery The Gay, Innocent and Heartless (2008), w którym odnaleźć można wiele wątków podejmowanych przez niego od momentu jego debiutu w latach 80. – takich jak np. krytyka rytuałów określających ludzką tożsamość oraz sposobów kształtowania pamięci w społeczeństwie konsumpcyjnym – współgra z muzealnymi zbiorami nie tylko sztuki współczesnej, nośnikami znaków i symboli konstruujących poczucie narodowej przynależności.

Zbigniew Libera, "The Gay, Innocent and Heartless", fotografia, 2008

Zbigniew Libera, The Gay, Innocent and Heartless, fotografia, 2008

Pierwsza prezentacja dzieła Zbigniewa Libery w Muzeum Narodowym w Krakowie odbędzie się w Gmachu Głównym w Galerii Broń i Barwa w Polsce. Stała wystawa uzbrojenia z kolekcji Muzeum, podobnie jak praca artysty, odnosi się do figury braterstwa, wojennej przygody i chwały. Zestawienie tej ekspozycji z pracą twórcy zmierzającego w krytyczny sposób do zdemaskowania tkwiących w zbiorowej świadomości wyobrażeń, skłonić może do przyjęcia innej perspektywy spojrzenia także na tę kolekcję. Być może to specyficzne spotkanie doprowadzi do postrzegania tej ekspozycji nie tylko jako prezentacji uwznioślającej rzemiosło wojenne, lecz także jako zbioru obiektów, których znaczenie nie jest raz na zawsze dane. Może wystawa ta uświadomi nam, że proces interpretacji historii, nigdy nie jest zakończony i tylko od nas samych zależy jak będziemy postrzegać świadectwa kształtujące nasze postępowanie i naszą tożsamość.

Zbigniew Libera
The Gay, Innocent and Heartless
(It is only the gay, innocent and heartless who can fly)

Szczęsliwi, niewinni i bezduszni
(Tylko szczęsliwi, niewinni i bezduszni potrafią latać)

kurator: Dominik Kuryłek

Muzeum Narodowe w Krakowie, Gmach Główny
al. 3 Maja 1, Galeria Broń i Barwa w Polsce
19 listopada 2010 – 31 marca 2011

Dodaj komentarz