• 2010-11-18

Wystawa Laureatów Międzynarodowego Triennale Grafiki – Kraków 2009

20 listopada 2010 roku w szwedzkim Dalarnas Museum w Falun odbędzie się otwarcie Wystawy Laureatów Międzynarodowego Triennale Grafiki – Kraków 2009. Wystawa potrwa do 16 stycznia 2011 roku.

Joanna Piech, Wiem wszystko

Joanna Piech, Wiem wszystko

Dalarnas Museum w Falun gości prace laureatów Międzynarodowego Triennale Grafiki – Kraków 2009 oraz Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej. Prace artystów zakorzenionych w tradycji i twórczej awangardy odzwierciedlają obraz skomplikowanego, dynamicznego świata, w którym przyszło żyć współczesnemu człowiekowi. Tradycja triennale sięga lat 60. XX wieku. Pierwsza edycja miała miejsce w 1966 roku (wtedy Biennale). Artyści nadsyłali prace na konkurs do Krakowa, a otwarta formuła pozwalała na prezentacje eksperymentów graficznych.

Na przestrzeni lat w Krakowie pokazano prace łączące grafikę i fotografię, instalacje graficzne i obiekty, odkryto poetykę mediów cyfrowych. W konwencji mixed technique powstało wiele prac, których cechą stał się rozmach i wielki format. Triennale XXI wieku towarzyszy program wystaw grafiki w muzeach i galeriach Krakowa i całej Polski. Program współpracy międzynarodowej International Print Network Kraków – Oldenburg – Wiedeń pozwala na organizację wystaw grafiki w Polsce, Niemczech i Austrii.

Istotą wystawy w Dalarnas Museum jest spotkanie z ideą sztuki graficznej i zrealizowaną koncepcją Profesora Witolda Skulicza – nie żyjącego już prezesa Stowarzyszenia Międzynarodwego Triennale Grafiki w Krakowie. Wśród laureatów Międzynarodowego Triennale Grafiki – Kraków 2009, są tacy artyści jak: Mersad Berber z Chorwacji, który otrzymał Grand Prix d’Honneur oraz polska artystka Joanna Piech, laureatka Grand Prix MTG – Kraków 2009. Przykładem prac młodych polskich grafików jest eksperyment z drukiem lentikularnym Mateusza Dąbrowskiego, zdobywcy Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej Kraków 2009.

20 listopad 2010r. do 16 styczeń 2011r.
Dalarnas Museum
Falun, Szwecja

Dodaj komentarz