Warsztaty budowania świadomości artysty – Instrumenty do zamieszkania

W dniach od 22 do 25 listopada 2010 roku w godzinach od 10.00 do 14.00, włoski designer i artysta, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Wenecji, Nicola Strippoli – Tarshito poprowadzi na Barce w Krakowie warsztaty budowania świadomości artysty pt. Instrumenty do zamieszkania. W Polsce Tarshito gościć będzie z drugą wizytą.

Tarshito

Tarshito

Warsztaty dla artystów, które poprowadzi Tarshito, będą wprowadzeniem do wystawy jego prac, która planowana jest na czerwiec i lipiec 2011 roku w Krakowie. Prace uczestników, które powstaną w trakcie lub po warsztatach, zostaną włączone w krakowską wystawę artysty.

Tarshito poruszy zagadnienia związane z tym jak artysta może otworzyć siebie,  być gotowym na przyjęcie twórczej inspiracji, o regułach kształtujących przestrzeń wewnętrzną i zewnętrzną. Jak poczuć się artystą wewnętrznie zintegrowanym i spełnionym w wymiarze ludzkim i twórczym.

Projekt Instrumenty Muzyczne do Zamieszkania, który stał się podstawą do realizacji warsztatów, tak opisuje sam artysta:

Pamiętam dobrze, miejsce i czas inspiracji. Byłem z Agneta Holst w San Gimignano, niezwykłym średniowiecznym mieście, wśród wspaniałej architektury … wszystko było idealne. Cieszyłem się placami, pałacami, klasztorami i pomyślałem wówczas jak mógłbym stworzyć coś nowego, nowy projekt, nowy obiekt architektoniczny? Tu wszystko istnieje w tak doskonałej harmonii, jak w przestrzeni przednieba. I właśnie wtedy ukazała mi się niezwykła scena. W klasztorze zobaczyłem wielką, piękną, klasyczna harfę, wykonaną z cennego drewna. Grał na niej natchniony człowiek, z zamkniętymi oczami. Siedział na niebieskim, plastikowym pudełku wykonanym z tworzywa sztucznego, z takiego jak wykonuje się butelki po wodzie mineralnej. I to mi się nie podobało! Właśnie wtedy przyszedł mi pomysł zrealizowania instrumentów muzycznych do zamieszkania. Dlaczego nie stworzyć instrumentów muzycznych, które mogłyby stać się czymś w rodzaju harmonijnego rozszerzenia również dla muzyka.

Prof. Nicola Strippoli – Tarshito urodził się w 1952 roku, w Corato koło Bari. W 1979 ukończył Wydział Architektury na Uniwersytecie we Florencji, w nurcie Architektury Radykalnej. Tematem jego pracy dyplomowej był Teatr Uliczny, a promotorem, prof. Gianni Pettena, w październiku br. goszczący z wykładem, w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej w Krakowie.

Tarshito w sanskrycie oznacza pragnienie Boga. Artysta otrzymał swe imię od Osho – wielkiego mistrza i przywódcy duchowego, kiedy po ukończeniu studiów wyjechał w podróż do Indii. Tam spotkał się z filozofią hinduską. Od tego czasu w kręgu jego zainteresowania pojawia się często zależność między sztuką, designem, kreatywnością i medytacją. W latach 80-tych, wraz z Shama (designerką włoską) założył Galleria Speciale w Bari, zapraszając do współpracy artystów i projektantów o międzynarodowej sławie. Jego prace to wyrafinowane koncepty, w których fizyczność łączy się w sposób niezwykle oczywisty z aspektem duchowym, niematerialnym.

Warsztaty organizują Perła Skarbnica Wiedzy i Umiejętności i Fundacja Człowiek i Sztuka.

22 do 25 listopad 2010r.
od 10.00 do 14.00

Projekt Barka
u wylotu ul. Gazowej
Kraków

Dodaj komentarz