• 2010-11-18

Anantomia ulicy: Mokotowska

20 listopada 2010 roku w godzinach 12.30- 16.00 w Warszawie odbędzie się spotkanie Anatomia ulicy: Mokotowska. Przemiany środkowoeuropejskich miast po 1989 r.

Fot. Miesto, 2010

Fot. Miesto, 2010

Warszawską część międzynarodowego projektu badawczego Anatomia Ulicy podsumowuje otwarta dla publiczności sesja dotycząca zmian w krajobrazie architektonicznym miast środkowej Europy zachodzących po 1989 roku. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną m.in. wyniki analizy znajdującej się w samym centrum Warszawy ulicy Mokotowskiej.

W spotkaniu udział wezmą: Levente Poylak i Eszter Steierhoffer z Centrum Architektury Współczesnej w Budapeszcie, Grzegorz Piątek, Aleksandra Wasilkowska, Wojciech Kacperski oraz architekci z grupy projektowej Centrala. Dyskusję poprzedzi spacer po ulicy Mokotowskiej poprowadzony przez warszawskich przewodników – Magdalenę Śliwkę i Wojciecha Kacperskiego.

Mokotowska to długa ulica, położona trochę z boku, ale łącząca różne kierunki, przechodząca przez place. Nie jest tak wielkomiejska jak arterie centralne dla ludu – Marszałkowska czy Aleje Jerozolimskie, ale jest wielkomiejska w swojej ludzkiej skali dla człowieka. Jest na tyle mała, że można się pozdrawiać i zamienić kilka słów z osobą po drugiej stronie ulicy. Przez lata Mokotowska była pełna małych sklepików i zakładów usługowych, których pozostało niewiele. Teraz zapełnia się drogimi butikami, knajpkami i szyldami niczym rambla czy avenue. Mokotowska jest ulicą bardzo pluralistyczną. W napisach i informacjach wizualnych na ścianach kamienic i w ich podwórkach odbija się ten sam przekrój społeczny, który widzimy na ulicy. Od małych napisów wychwalających stołeczny klub piłkarski, przez wyznania miłości, reklamy z początku polskiej transformacji, wielkie litery oznajmiające sale i promocja, napisy informujące o czymś co nie istnieje, jak parking dla rowerów, szablony robione przez aktywistów, graffiti, aż po eleganckie szyldy i świecące witryny światowych marek. Mokotowska poboczna, ale najbardziej centralna z ulic, ludzka i demokratyczna, ukazująca przemiany zachodzące w naszym społeczeństwie.

Tekst: Miesto

Program sesji Anatomia Ulicy:
Prowadzenie: Grzegorz Piątek

  • Aleksandra Wasilkowska: Bazaromat. Studium nieformalnego handlu na przykładzie ul. Mokotowskiej
  • Wojciech Kasperski: Ulica Mokotowska, nowy sentyment
  • Sebastian Bałut, Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis: Uśmiech Warszawy. Mokotowska, Bracka, Zgoda

The Anatomy of a Street to zainicjowany przez Centrum Architektury Współczesnej w Budapeszcie projekt, w ramach którego przeprowadzone zostały studia przypadku czterech ulic znajdujących się w centrach czterech środkowoeuropejskich stolic: Budapesztu, Bratysławy, Pragi i Warszawy.

20 listopada 2010 r.
godz. 12.30, róg Mokotowskiej i Hożej, Warszawa
godz. 14.00, Info Qultura, Pl. Konstytucji 4, Warszawa

Dodaj komentarz