• 2010-11-16

Spektakl Cieplarnia w Teatrze Kontrapunkt w Warszawie

20 listopada 2010 roku o godzinie 19.00 w Teatrze Kontrapunkt, Natoliński Ośrodek Kultury w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu Cieplarnia Harolada Pintera.

Cieplarnia, plakat

Cieplarnia, plakat

Uniwersalna opowieść o władzy. Satyra na biurokrację i totalitaryzm. Dramaturgia absurdu. Tak w trzech zdaniach można by scharakteryzować sztukę Harolda Pintera Cieplarnia, po którą w dziesięciolecie swojego istnienia sięgnął Teatr Kontrapunkt.

Akcja sztuki rozgrywa się w bliżej nieokreślonym szpitalu psychiatrycznym działającym pod patronatem tajemniczego Ministerstwa. Miejsce, zwane przez wszystkich zakładem, przypomina raczej zakład więzienny niż zakład zamknięty. Pacjenci oznaczeni są tu numerami, a o wpływy rywalizują dwaj pilnujący porządku zastępcy dyrektora Roota, Gibbs i Lush.

Codzienną rutynę burzą dwa wydarzenia. W dniu Świąt Bożego Narodzenia dyrektor Roote dowiaduje się o śmierci pacjenta 6457 i o wydarzeniu, które ma miejsce po raz pierwszy w historii zakładu: narodzinach dziecka pacjentki 6459. Czy te wydarzenia mają ze sobą coś wspólnego? Czy dyrektor Roote ma prawo czuć się zagrożony?

Dla widza jest to początek kryminalnej intrygi zakończonej przewrotnym finałem. Jednak zanim do niego dojdzie, Pinter lawiruje pomiędzy czarną komedią, kryminałem a dramatem absurdu, pomiędzy grozą a zaskakującym liryzmem.

Cieplarnia jest wczesną sztuką Harolda Pinter. W 1958 roku młody Pinter zgłosił się do szpitala psychiatrycznego, aby zarobkowo wziąć udział w prowadzonych tam eksperymentach. Doświadczenie to okazało się na tyle silne, że pod jego wpływem napisał sztukę. Z początku uznał ją jednak za niezbyt udaną i schował do szuflady gdzie przeleżała 20 lat. Gdy zajrzał do niej ponownie, doszedł do wniosku, że po dokonaniu pewnych skrótów utwór nadaje się do wystawienia na scenie.

Cieplarnia należąca do mniej znanych sztuk angielskiego dramaturga jest dziełem autora o doskonałym wyczuciu sceny i scenicznego dialogu. Od pierwszych linijek autor piętrzy absurdalne sytuacje i konstruuje świat oparty na przewrotności i paradoksach. To świat, w którym niczego nie możemy być pewni, a w komediowe sytuacje wedle założeń pinterowskiej komedii zagrożeń powoli wsącza się groza

Paweł Frąckiewicz, dokonał adaptacji tekstu na potrzeby Teatru Kontrapunkt

Harold Pinter
Cieplarnia
adaptacja: Paweł Frąckiewicz
reżyseria: Zbigniew Bogdański przy współpracy Pawła Frąckiewicza i Kamili Janaszek
obsada: Anna Daria Bojkowska, Kamila Janaszek, Zbigniew Bogdański, Jakub Dowgird, Filip Florysiak, Paweł Frąckiewicz, Kinga Kalińska, Krzysztof Kuc, Maciej Maciejski, Marek Malanowski, Zuzanna Odolczyk, Marta Ślusarczyk

20 listopada 2010 r., godz. 19.00
21 listopada 2010 r., godz. 18.00
Teatr Kontrapunkt, Natoliński Ośrodek Kultury (ul. Na Uboczu 3, Warszawa)

Dodaj komentarz