• 2010-11-15

Steinar Bragi w Warszawie

19 listopada 2010 roku o godzinie 18.30 w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat w Warszawie odbędzie się oficjalna premiera książki Kobiety z udziałem autora Steinara Bragi. W spotkaniu uczestniczyć będą również: Eiríkur Örn Norðdahl (poeta, powieściopisarz, tłumacz) i Kinga Dunin. Spotkanie poprowadzi Igor Stokfiszewski.

Okładka książki

Okładka książki

Festiwal Kulturalne Oblicza Islandii to pięć dni intensywnego zanurzenia w kulturę tego kraju – prezentacje sztuk wizualnych, pokazy filmowe, debaty o literaturze i spotkania autorskie, koncerty, pokazy fotografii. Festiwal przedstawi dorobek kultury islandzkiej, zarówno tej znanej, tworzonej przez docenianych na całym świecie twórców, jak i młodej, często inspirowanej i rozwijającej się na bazie wydarzeń ostatnich dwóch lat – kryzysu finansowego i protestów społecznych. Podczas festiwalu odbędzie się także premiera książki Wydawnictwa Krytyki Politycznej – Islandia. Przewodnik nieturystyczny.

O książce Kobiety:

Kiedy Islandia ogłosiła bankructwo, na rynku pojawiła się powieść Steinara Bragiego Kobiety. Nakład rozszedł się na pniu, choć nie była to książka ku pokrzepieniu serc. Wręcz przeciwnie – Bragi wkurzył wszystkich. Obraził uczucia narodowe i obnażył brak równości w rzekomo egalitarnym społeczeństwie. Pokazał przemoc, na jaką narażone są Islandki. Czytelnicy trzęśli się z wściekłości, ale nie mogli się oderwać od książki.

Kobiety to nie tylko głęboka krytyka społeczeństwa w stanie kryzysu, to przede wszystkim świetnie napisany thriller polityczny.

Steinar Bragi (1975) – zadebiutował tomem poezji pod tytułem Czarna dziura (Svarthol). W roku 2000 ukazała się Wieża (Turninn), jego pierwsza powieść. Opowiadanie Steinara Bragiego Niebo nad Ţingvellir zostało zamieszczone w antologii Best European Fiction 2010, do której wstęp napisała Zadie Smith. Szósta powieść w jego dorobku, Kobiety, została najbardziej doceniona przez krytykę i czytelników i przetłumaczona na kilka języków. Była nominowana do prestiżowej Nagrody Literackiej Rady Nordyckiej i do nagrody przyznawanej przez dział kultury DV, największego dziennika na Islandii.

Steinar Bragi

Steinar Bragi

19 listopada 2010 r., godz. 18.30
Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat, Nowy Świat 63, Warszawa

Dodaj komentarz