• 2010-11-15

Paweł Zyzak laureatem nagrody im. Józefa Mackiewicza

W czwartek 11 listopada 2010 roku w Warszawie po raz dziewiąty wręczono nagrodę im. Józefa Mackiewicza. Tym razem trafiła ona w ręce Pawła Zyzaka, autora książki Lech Wałęsa. Idea i historia.

Książka Zyzaka wzbudziła niemałe kontrowersje. Maciej Urbanowski z jury nagrody zwracał uwagę na ostry sprzeciw z jakim spotkała się ze strony wielu środowisk, m.in. premiera i rządu. W odpowiedzi na zarzuty niektórych historyków, że autor nie powołuje się na udokumentowane źródła, a tym samym nie przestrzega standardów naukowych, min. Kudrycka wnioskowała do Państwowej Komisji Akredytacyjnej o kontrolę na Wydziale Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego (wniosek został później wycofany).
Książka Pawła Zyzaka doskonale wpisuje się w kontekst motta nagrody, cytatu z Józefa Mackiewicza: Jedynie prawda jest ciekawa- podsumował Urbanowski.

Oprócz książki Zyzaka, do nagrody nominowane były także: Wroniec Jacka Dukaja,18 znaczy życie Jerzego Fąfary, Godot i jego cieńAntoniego Libery, Przerwa w pracy Pawła Lisickiego, Wojna polska Leszka Moczulskiego, Burza. Ucieczka z Warszawy’ 40 Macieja Parowskiego, Do zobaczenia w piekle Wojciecha Pestki,Cantus Jana Polkowskiego oraz Dżus & Dżin Magdy Skubisz.

Nagroda jest przyznawana od roku 2002. Jej kolejnymi laureatami byli: Ewa i Władysław Siemaszkowie, Marek Jan Chodakiewicz, Wojciech Albiński, Eustachy Rylski, Janusz Krasiński, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Jarosław Marek Rymkiewicz i Bronisław Wildstein.

Nagrodę ustanowiło w 2000 r. grono sympatyków twórczości Mackiewicza. Została przyznana po raz pierwszy w roku 2002, w setną rocznicę urodzin patrona. Składa się na nią 8 tys. dolarów oraz złoty medal z wizerunkiem Józefa Mackiewicza i cytatem Jedynie prawda jest ciekawa.

W skład kapituły wchodzą m.in. Tomasz Burek, Halina Mackiewicz, Marek Nowakowski, Włodzimierz Odojewski, Jacek Trznadel, Maciej Urbanowski, Rafał A. Ziemkiewicz.

Dodaj komentarz