• 2010-11-15

Moskwa – Pietuszki w Krakowie

19 listopada 2010 roku o godzinie 20.00 w Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie wystawiany będzie monodram Krakowskiego Teatru M.I.S.T. Moskwa – Pietuszki wg Wieniedikta Jerofiejewa.

scenariusz, reżyseria: Stanisław Michno
występuje: Wojciech Michno
scenografia: Stanisław Jazgar
głosy z off-u: Elena Korpusenko, Anna Dzierża

Po raz pierwszy Moskwa – Pietuszki została wydrukowana w izraelskim almanachu, a w trzy lata później w paryskim YACA Press i tym samym nabrała rozgłosu. W ZSRR Jerofiejew czytany był tylko w rękopisach, tępiony przez władze za oportunizm i pijaństwo. Jego droga z Moskwy do Pietuszek jest osobistą, krzyżową drogą radzieckiego pisarza, który aby żyć, musi pić. Oniryczna jazda, mijane stacje, stają się wielkim tragikomicznym obrazem zniewolenia.

Teatr M.I.S.T. – zaliczany do krakowskich scen alternatywnych, istnieje od roku 1994. Jego założycielem jest Stanisław Michno – aktor i reżyser, współpracujący z krakowskimi teatrami od 1964 roku. O swoim teatrze mówi: To nie jest teatr inscenizacji ani dekoracji, ale teatr życia wewnętrznego. Najcenniejsza dla nas jest możliwość pokazania pewnych etapów życia bohaterów i skłonienia publiczności, aby przeżywała to razem z nami (…) To nie jest ani realizm, ani naturalizm, ani psychologizm.

19 listopada 2010 r., godz. 20.00
Śródmiejski Ośrodek Kultury, ul. Mikołajska 2, Kraków

Dodaj komentarz