Dzień brytyjski w krakowskim MCK

21 listopada 2010 roku w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie potrwa Dzień brytyjski. W tym dniu będzie można zwiedzić wystawę Grupa Bloomsbury. Brytyjska bohema kręgu Virginii Woolf w towarzystwie jej kuratorów dr Moniki Rydiger (oprowadzanie w j. polskim o godz. 10.00) oraz Tony’ego Bradshawa (oprowadzanie w j. angielskim o godz. 17.00).

Vanessa Bell “Klasa” 1937r.

Dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat przygotowane zostały warsztaty plastyczne pt. Dlaczego Brytania jest Wielka. Najmłodsi poznają symbole związane z Wielką Brytanią oraz dowiedzą się o największych angielskich osiągnięciach z różnych dziedzin. Część praktyczna zajęć będzie poświęcona malowaniu ceramiki.

Wykład Frances Spalding, wybitnej znawczyni twórczości Bloomsbury, historyka sztuki i autorki biografii Rogera Fry’a, Vanessy Bell i Duncana Granta, odbędzie się w Sali Pod Kruki o godz. 12.00. Przedmiotem rozważań będzie fenomen Grupy Bloomsbury, który ujawnił się szeroko po 1910 roku wraz z dołączeniem do niej Rogera Fry’a. Zaczęło się od wystawy malarstwa impresjonistów, ale wkrótce uwagę zwróciły również estetyka, normy społeczne, stosunek do polityki i emancypacji kobiet, które panowały w Grupie Bloomsbury, stając się przedmiotem debaty publicznej.

Na zakończenie wystąpi brytyjski zespół teatralny przedstawiając spektakl pt. Vanessa & Virginia. Sztuka oparta na motywach powieści Susan Sellers doskonale oddaje złożoność i piękno związku między siostrami Virginią Woolf i Vanessą Bell. Wyróżniała je wyjątkowa, choć zupełnie odmienna, wrażliwość. Były ze sobą bardzo związane, także zawodowo – Vanessa często ilustrowała książki Virginii. Mimo licznych konfliktów na tym polu stworzyły szalenie twórczy duet – Virginia w jednym z listów pisała do siostry: Czy sądzisz, że mamy tę samą parę oczu, a tylko inne okulary?.

Duncan Grant "Instrumenty na front" 1918 r.

Program wydarzenia:

  • 10.00 Zwiedzanie wystawy z polskim kuratorem – dr Moniką Rydiger
  • 11.45 Warsztaty plastyczne dla dzieci Dlaczego Brytania jest Wielka? (obowiązują zapisy: warsztaty@mck.krakow.pl)
  • 12.00 Wykład – Frances Spalding Wstrząs, przerażenie, zachwyt i nowatorstwo: wkład Grupy Bloomsbury w sztukę nowoczesną
  • 13.00 – 15.00 Degustacja herbaty. (Obowiązują bezpłatne wejściówki, do odebrania w Galerii MCK od 16 listopada)
  • 13.45 Warsztaty plastyczne dla dzieci Dlaczego Brytania jest Wielka? (obowiązują zapisy: warsztaty@mck.krakow.pl)
  • 17.00 Zwiedzanie wystawy z brytyjskim kuratorem – Tonym Bradshawem (po angielsku)
  • 18.00 Vanessa & Virginia – sztuka teatralna wg powieści Susan Sellers (ok.90 min., w j. angielskim)

Dzień Brytyjski, 21 listopada
Międzynarodowe Centrum Kultury
Kraków, Rynek Główny 25

Dodaj komentarz