• 2010-11-13

Pustki w Katowicach

14 listopada 2010 roku o godzinie 19.00 w Kinoteatr Rialto w Katowicach odbędzie koncert zespołu Pustki z muzyką do filmu Aelita w reż. Jakowa Protazanowa.

Pustki

Pustki

Znakiem rozpoznawczym Pustek są teksty – często pochodzące z przeróżnych tomików polskiej poezji, interpretowane i aranżowane w sposób bezpretensjonalny i oryginalny. W Kinoteatrze Rialto zespół zaprezentuje autorską ścieżkę do wyjątkowego filmu. Aelita Protazanowa opowiada o inżynierze, który wybiera się na podbój nieznanej planety, by wzniecić tam rewolucję komunistyczną.

Zespół Pustki powstał w czasie, gdy nie tylko warszawska, ale i polska scena alternatywna wciąż była w powijakach. Historia grupy zaczęła się w garażu w podwarszawskim Ostrówku. Muzycy zostali stamtąd wyciągnięci za sprawą Machiny, Gazety Wyborczej, Lampy, Marcina Świetlickiego i radiowej Trójki, czym przetarli szlaki dla debiutantów nadchodzącej dekady. Od początku wydawali się dalece i wszechstronnie uszlachetnioną wersją rocka garażowego: oprócz nieodzownego ducha polskiej nowej fali ich muzyce towarzyszą ambitne postrockowe i oldschoolowe inspiracje.

Wierni surowemu brzmieniu artyści nie stronią od instrumentalnych innowacji, a barwa głosu wokalistki Basi Wrońskiej stała się marką samą w sobie. Uczestniczyli w głośnych, niebanalnych projektach: Broniewski, Gajcy oraz Wyspiański wyzwala, współtworząc tym samym nowy wizerunek polskiej poezji śpiewanej. W ciągu jedenastoletniej kariery zespół dowiódł swoich interdyscyplinarnych, szeroko zakrojonych aspiracji, tworząc muzykę do filmów czy spektakli teatralnych. Aelita to obraz uznany za prekursorski dla europejskiego kina science-fiction. Powstał w 1924 roku (a więc dwa lata przed Metropolis) i jest jednym z najciekawszych świadectw czasów, gdy utopia komunistyczna urzekała awangardowych artystów.

14 listopada 2010 r., godz. 19.00
Kinoteatr Rialto Katowice, ul. św. Jana 2

Dodaj komentarz