• 2010-11-13

Czytanie Ofiarnic Ajschylosa w Laboratorium Dramatu

W poniedziałek 15 listopada 2010 roku w Laboratorium Dramatu w Warszawie odbędzie się czytanie Ofiarnic Ajschylosa, które wyreżyseruje Mateusz Przyłęcki. Dyskusję po czytaniu poprowadzi Tadeusz Słobodzianek.

Czytają między innymi Piotr Ligienza i Joanna Zubrycka, w roli ekspertów wystąpią filolog dr Zbigniew Kadłubek i psychiatra dr Cezary Żechowski.

Oresteja Ajschylosa (wystawiona w 458 p.n.e.) to jedyna pełna zachowana trylogia tragiczna z czasów antycznych. Jej pierwsza część, Agamemnon, opowiada o dowódcy wojsk greckich, który po wielu latach oblężenia Troi wraca do domu, gdzie zostaje zabity przez swą żonę Klitajmestrę i Aigistosa. W drugiej części – Ofiarnicach – rodzinne toksyny rozlewają się dalej. Zemsty na Klitajmestrze postanawiają dokonać Elektra i Orestes, dzieci Agamemnona i Klitajmestry.

Czytanie odbywa się w ramach cyklu Toksyczna rodzina antyczna, który przedstawia podstawowe mity eksploatowane w tragedii greckiej – tebański i trojański – w kontekście związków rodzinnych. Pojęcie toksyczności dla określenia wyniszczających emocjonalnie i fizycznie związków, zarówno rodzinnych jak i nierodzinnych, wprowadziła dwudziestowieczna psychologia. Przy zastosowaniu tego pojęcia do odczytania sytuacji bohatera tragedii antycznej otwiera się nowa perspektywa czytania tych dramatów, w których to nie klątwa rządzi człowiekiem, lecz człowiek klątwą.

Czytanie Ofiarnic Ajschylosa, reż. Mateusz Przyłęcki
Laboratorium Dramatu, ulica Olesińska 21, Warszawa
15 listopada o godzinie 19.00

Dodaj komentarz