• 2010-11-13

Festiwal Tańca Współczesnego Nieważkości w Szczecinie

W dniach od 29 listopada do 1 grudnia 2010 roku w Szczecinie odbędzie się 1 edycja Festiwalu Tańca Współczesnego Nieważkości, organizowanego przez Kiosk Ruchu – grupę tańca współczesnego we współpracy ze Stowarzyszeniem Promocji Kultury i Sztuki Loft Art.

Grupa "Kiosk Ruchu", 2010

Grupa "Kiosk Ruchu", 2010

Pomysł zorganizowania festiwalu narodził się z potrzeby zapełnienia kulturalnej luki w zakresie szeroko pojętego tańca współczesnego. Działanie to ma na celu promowanie tańca współczesnego, poszerzenie świadomości na jego temat oraz rozwinięcie wrażliwości wszystkich zainteresowanych formą sztuki jaką jest taniec.

W Szczecinie próbowano już podejmować tego typu inicjatywy – organizowano Szczecińskie Spotkania Taneczne czy warsztaty tańca Kinesfera przy Operze na Zamku w Szczecinie. Jednak od 2004 r. taniec współczesny w Szczecinie stał się działaniem niszowym, nieistniejącym w świadomości szczecinian. Grupa KIOSK RUCHU poprzez organizację festiwalu podejmuje starania o umieszczenie Szczecina na europejskiej mapie tańca.

Taniec współczesny jest formą niszową – mówią organizatorzy FTW Nieważkości – obecnie można zaobserwować, że istnieje popyt na wszelkiego rodzaju działania typu showdance. Taniec współczesny jest formą plasującą się bliżej teatru niż tańca jako zbioru określonych choreografii i zasad. W naszych działaniach najważniejsze są emocje – punktem wyjścia jest opowieść i uczucia, które towarzyszą jej przeżywaniu. Taniec współczesny nie jest jednak formą, którą należy traktować zbyt patetycznie – chcielibyśmy pokazać szczecinianom, w jaki sposób taniec współczesny może dotykać naszej codzienności, chcemy zarazić ich ideą tego tańca.

W programie festiwalu przewidziane są prezentacje polskich grup tańca współczesnego, a także pokazy filmów i nagranych spektakli tanecznych.

Grupa "Kiosk Ruchu", 2010

Grupa "Kiosk Ruchu", 2010

PROGRAM FESTIWALU

poniedziałek, 29.11.2010

16:00 warsztaty taneczne,
Centrum Rekreacji Dance Factory, ul. Księcia Świętopełka 5/6 (obok DK Słowianin)
18:00 pokazy filmowe o tematyce tańca współczesnego,
Dom Kultury Skolwin, ul. Stołczyńska 163

wtorek, 30.11.2010

16:00 warsztaty taneczne,
Centrum Rekreacji Dance Factory, ul. Księcia Świętopełka 5/6 (obok DK Słowianin)

18:00 pokazy filmowe o tematyce tańca współczesnego,
Klub Delta, ul. Racławicka 10 (Dąbie)

środa, 1.12.2010

17:00 pokazy filmowe o tematyce tańca współczesnego,
Klub 13 Muz, pl. Żołnierza Polskiego 2

19:00 spektakle taneczne,
Teatr Polski, ul. Swarożyca 5

W programie spektakle taneczne: Iwony Olszowskiej – gościa specjalnego festiwalu, gryfińskiego Teatru Tańca Vogue, grupy Wahadło z Rybnika oraz Kiosku Ruchu ze Szczecina. Dodatkowo podczas 1-ej edycji Nieważkości wystąpi znany i ceniony szczeciński DJ – Pan Trol, który będzie odpowiedzialny za podkład muzyczny w postaci beatbox w jednej z choreografii grupy Kiosk Ruchu.

W ramach pokazów filmowych zaprezentowany zostanie wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach film grupy La la la Human Steps z Kanady p.t.: Amelia. Szczecińska projekcja Amelii będzie jednocześnie polską premierą. Oprócz kanadyjskiej produkcji zaprezentowane zostaną zagraniczne produkcje z różnych stron świata.

Grupa "Kiosk Ruchu", 2010

Grupa "Kiosk Ruchu", 2010

Szczecińska grupa tańca współczesnego KIOSK RUCHU powstała w 2009 roku. Prowadzącym zespół jest Krzysztof Lubka.
Jako Kiosk Ruchu debiutowali na deskach konińskiego domu kultury w ramach 11 Ogólnopolskich Konfrontacji Tańca Współczesnego. Różne doświadczenia taneczne członków zespołu (taniec towarzyski, ludowy, nowoczesny, współczesny) stanowią o oryginalności stylu jaki tworzą. W swej twórczości starają się połączyć elementy sztuki performatywnej z pogranicza tańca i teatru. Kiosk Ruchu jest pomysłodawcą i współorganizatorem Festiwalu Tańca Współczesnego Nieważkości.

Udział w festiwalu jest bezpłatny, ale liczba miejsc – ograniczona.
Darmowe wejściówki do odbioru w poszczególnych miejscach wydarzeń od połowy listopada:
- Dom Kultury Skolwin
- Klub Delta
- Klub 13 Muz
- Teatr Polski
- Centrum Rekreacji Dance Faktory

Festiwalu Tańca Współczesnego Nieważkości
29 listopada – 1 grudnia
Szczecin

Dodaj komentarz