• 2010-11-12

Piotr Parda w Zamku Ujazdowskim

15 listopada 2010 roku o godzinie 18.00 w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie odbędzie się otwarcie wystawy Piotra Pardy Jak trwoga to trwoga.

Piotr Parda, "Człowiek patrzący przez okno", fotografia, 2010

Piotr Parda, "Człowiek patrzący przez okno", fotografia, 2010

Piotr Parda pracuje w różnych mediach: tworzy obiekty, fotografie, instalacje, performance, obrazy, ilustracje do książek. Spoiwem jego twórczości jest charakter prac, ich przesłanie i powody, dla których powstają. Realizacje Pardy opierają się na konceptach, które są przesłanką do wyboru formy i materiału. Sztuka Pardy przybiera rozmaite formy, a czasami nie przybiera formy w ogóle, pozostając w fazie konceptu. Parda nie jest komentatorem, krytykiem czy naśladowcą rzeczywistości; jego sztuka zdaje się być pewną dla niej alternatywą, subiektywną propozycją podważającą obowiązujące reguły, wyłamującą się ze schematów czy utartych torów myślenia.

Artysta zorganizował nalot plastikowych modeli samolotów na najważniejsze instytucje artystyczne w Stanach Zjednoczonych, tworzył rzeźby z banknotów dolarowych i ołówków, ubrany w strój kelnera czekał na przyjęcie zamówienia na cmentarzu, a na wieżach Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie zainstalował światła awaryjne. Buduje cmentarze na klawiaturze od komputera i gąbkach do zmywania, jest też autorem miniaturowych prac umieszczonych w pudełkach po makaronie, które przedstawiają wnętrze galerii, toaletę, krzesło elektryczne i pokój przesłuchań. Wszystkie jego realizacje przybierają formę zmaterializowanej refleksji, nierzadko o ładunku poetyckim, przefiltrowanej przez doświadczenie rzeczywistości; pozwalają na stworzenie mostów między tym co ulotne a dotykalne.

Piotr Parda (ur. 1975) w roku 2000 otrzymał dyplom na ASP w Poznaniu, w latach 2002 – 2004  studiował w School of the Museum of Fine Arts (SMFA) w Bostonie. Od 2001 roku mieszka w Bostonie, gdzie pracuje jako wykładowca w Boston Architectural College.

Wystawa w CSW będzie pierwszą tak wielowątkową prezentacją twórczości tego artysty w Polsce.

Piotr Parda, Jak trwoga to trwoga
CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie
ul. Jazdów 2, 00-467 Warszawa
Wystawa czynna do 26.12.2010
Kurator: Ewa Gorządek

Dodaj komentarz