• 2010-11-10

Przyszłość nie jest tym, czym była / the future is not what it used to be w Warszawie

10 listopada 2010 roku o godzinie 18.00 w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie odbędzie się otwarcie wystawy Przyszłość nie jest tym, czym była / the future is not what it used to be.

Kenneth Tin-Kin Hung, IN GOD WE TRUST: Kryszna-Dharma, 2009, wydruk cyfrowy na płótnie, 101,6x182,88 cm Dzięki uprzejmości Galerii Postmasters, Nowy Jork

Kenneth Tin-Kin Hung, IN GOD WE TRUST: Kryszna-Dharma, 2009, wydruk cyfrowy na płótnie, 101,6x182,88 cm Dzięki uprzejmości Galerii Postmasters, Nowy Jork

Artyści biorący udział w wystawie:

Tamas Banovich (Węgry/USA), Kevin Bewersdorf (USA), Mikołaj Długosz (Polska), Kenneth Tin-Kin Hung (Hong Kong/USA), Kobas Laksa (Polska), Michael Mandiberg (USA), Eva and Franco Mattes (aka 0100101110101101.org) (Włochy), Joe McKay (USA), Ursula Endlicher (Austria), JooYoun Paek (Korea Płd./USA), Zach Gage (USA), The Yes Men (USA)

W konferencji prasowej udział wezmą artyści Tamas Banovich, Mikołaj Długosz, Kenneth Tin-Kin Hung, Kobas Laksa, kuratorzy wystawy Magdalena Sawoń (Galeria Postmasters, Nowy Jork) i Milada Ślizińska (CSW Zamek Ujazdowski) oraz Fabio Cavallucci, dyrektor CSW Zamek Ujazdowski.

Międzynarodowa wystawa Przyszłość nie jest tym, czym była / the future Is not what It used to be to pierwsza tak duża wystawa artystów, którzy inspirują się w swojej twórczości nowymi technologiami i środkami przekazu. Poprzez zdjęcia, rzeźbę, wideo i projekty sieciowe badają oni nowe kryteria interakcji społecznych w zdefiniowanym przez Internet świecie.

Einstein powiedział: Nigdy nie myślę o przyszłości. Nadchodzi ona wystarczająco szybko. Wystawa jest refleksją na temat społecznego wymiaru przeobrażeń zachodzących współcześnie: zmiany pojęcia dystansu geograficznego i kurczenia się świata, granicy między rzeczywistością wirtualną i realną, Internetem i jego nieograniczonymi zasobami obrazów oraz rozwojem inteligentnych technologii. Artyści zaproszeni do projektu wykorzystują różne media: fotografię, wideo, rysunek , instalacje i działania on line, by zbadać społeczne interakcje w świecie Internetu, nowe narzędzia komunikacji i wpływ najinteligentniejszych technologii na współczesną kulturę.

Sztuka zawsze była odzwierciedleniem rzeczywistości i własnego czasu zdolnym jednocześnie do ich przekształcania. Tak też jest dziś, w roku 2010. Dziś to ekran jest oknem, a Internet narzędziem doświadczania i angażowania się w świecie. Google, Wikipedia, Facebook, Twitter, Chatroulette, YouTube, Second Life i eBay nie są wirtualne, są realne.

Przyszłość nie jest tym, czym była jest zbiorem prac artystów zaangażowanych w kulturę kształtowaną przez Internet. Poprzez zdjęcia, rzeźbę, wideo i projekty sieciowe badają oni nowe zasady interakcji społecznych w zdefiniowanym przez Internet świecie.

Skąd się wzięliśmy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? – ta wielka trójca pytań Paula Gauguina, związana z rozterkami egzystencjalnymi i samoświadomością, zawsze pozostaje aktualna. Jednak ten naładowany radykalnymi zmianami moment, w którym się obecnie znajdujemy, także wymaga zadania swoistych pytań: Jak narzędzia komunikacji i nowoczesne technologie wpływają na przestrzeń kulturową i społeczno-polityczną? Co dzieje się z kontemplacją w dobie przyśpieszenia? Jakie strategie zrównoważonego życia istnieją we współczesnym świecie? Jak radzić sobie z rozdźwiękiem między łącznością i izolacją, natychmiastowością i szybkim wychodzeniem z użycia, technologią cyfrową i analogową? Jak Internet – największy w historii zasób obrazów i danych – wpływa na nowe formy przywłaszczania, środki produkcji i przekazu oraz formy zaangażowania politycznego?

Przyszłość może tylko przynieść więcej pytań.

Magdalena Sawoń

Wystawa zrealizowana przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Wystawa czynna do 26.12.2010
Kurator: Magdalena Sawoń
Kurator ze strony CSW: Milada Ślizińska
Tytuł wystawy jest cytatem z Paula Valery, 1871-1945

10 listopada 2010 r., godz. 18.00
CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie
ul. Jazdów 2, 00-467 Warszawa

Dodaj komentarz