• 2010-11-09

Spotkanie z Adriano Shaplinem w Laboratorium Dramatu

11 listopada 2010 roku o godzinie 19.00  w Laboratorium Dramatu w Warszawie odbędzie się spotkanie z Adriano Shaplinem – nowojorskim dramatopisarzem i aktorem, członkiem teatru The Riot Group. Spotkanie poprowadzi Paweł Sztarbowski.

Adriano Shaplin jest dramatopisarzem, aktorem, współzałożycielem i dyrektorem artystycznym grupy teatralnej The Riot Group, z którą wystawia swoje teksty (m.in. Wreck the Airline Barrier, Victory at the Dirt Palace, P…ugilist Specialist, and Switch Triptych). Jest pierwszym zagranicznym dramatopisarzem zaproszonym na rezydencję w Royal Shakespeare Company. Kilkakrotnie otrzymał Scotsman Fringe First Award za swoje sztuki. Shaplin jest również autorem adaptacji Opętanych Gombrowicza, którą pod tytułem Henryk w połowie drogi do piekła wystawił teatru Pig Iron z Filadelfii. Spektakl zdobył prestiżową nagrodę OBIE przyznawaną w Nowym Jorku dla najlepszych przedstawień teatralnych off-Broadway.

Adriano Shaplin pisze przede wszystkim dla The Riot Gruop. Jego teksty ostatecznego kształtu nabierają pod wpływem wspólnej pracy autora, reżysera i aktorów podczas prób.

Jestem szczęśliwy, że mogę pracować z grupą przyjaciół. To nie jest tak, że jestem pisarzem, którego sztuki wystawia The Riot Group. Pisanie i produkcja to nie są dwie odrębne kwestie. Piszę z myślą o aktorach grających w The Riot, a następnie tekst jest tworzony i reżyserowany wspólnie – mówi Shaplin.

Jego sztuki uchodzą za polityczne. Shaplin potwierdza – jesteśmy politycznym teatrem, a ja jestem politycznym pisarzem. Krytycy zarzucają, że jego postaci są bardziej wyrazicielami idei, niż pełnoktrwistymi ludźmi. Shaplin odpowiada na to, że wszyscy ludzie są w jakimś sensie typowi, a on odrzuca romantyczną koncepcję niepowtarzalności jednostki. Shaplin interesuje się tym, jak ludzie grzęzną w swoich naturach. To jest teatr frustracji, nie teatr spełnieni.

Dolan Cummings

Naszą misją jest kontrolowane podkładanie ognia, poprzez tworzenie rytualnych spektakli, eksperymentalnych tragikomedii - pisze na swojej stronie The Riot Grup. Ten teatr eksperymentujący z językiem, narracją, grą aktorską i formą, powstał z niezgody na iluzję i oszustwo serwowane przez kulturę masową. Używanie brutalnej fizyczności na scenie jest próbą odróżnienia teatru od filmu i TV.

11 listopada 2010 r., godz. 19.00
Laboratorium Dramatu
ul. Olesińska 21, Warszawa

Dodaj komentarz