• 2010-11-08

Festiwal Antropologii Wizualnej Aspekty w Toruniu

W dniach od 26 do 28 listopada 2010 r. w toruńskim Muzeum Etnograficznym, odbędzie się 4. edycja Festiwalu Antropologii Wizualnej Aspekty – jednego z najoryginalniejszych festiwali filmowych województwa kujawsko-pomorskiego.

4. Festiwal Antropologii Wizualnej Aspekty

4. Festiwal Antropologii Wizualnej Aspekty

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu publiczność obejrzy około 30 antropologicznych filmów dokumentalnych z całego świata W tym roku nadesłano 142 filmy z około 50 krajów w tym z: Brazylii, Peru, Rosji, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, USA, Chin, Serbii, Hiszpanii, Francji, Holandii, Chorwacji, Indii i Turcji. Wśród nich znalazło się także 8 filmów z Polski.

Organizatorzy Festiwalu przy pomocy X muzy pragną przybliżyć publiczności człowieka, jego życie, środowisko, w którym żyje oraz kulturę, która go kształtuje. Chcą także wypromować wyjątkowy rodzaj dokumentu, jakim jest film antropologiczny.

Od dwóch lat podczas Festiwalu prowadzony jest konkurs na najlepszy film. Nagrodą dla zwycięzcy jest 4000 PLN – ufundowane przez Marszałka Województwa Kujawsko–Pomorskiego, który objął Festiwal honorowym patronatem. Zwycięzcę wyłoni publiczność.

Ubiegłoroczny laureat, film The Bagyeli Pygmies at the Fringes of the World, po wygranej na Festiwalu Aspekty został również pokazany na Festiwalu w Getyndze i Budapeszcie. W Budapeszcie zdobył nagrodę główną, zaś w Getyndze reżysera uhonorowano nagrodą specjalną.

Tegoroczny Festiwal i filmy konkursowe przeniosą widzów w najróżniejsze zakątki. Będzie można zobaczyć m.in. jak peruwiańska kuchnia rozpowszechniła się na świecie i na stałe zagościła w najważniejszych miastach naszego globu, począwszy od przydrożnych straganów, a na przewodniku Michelin’a kończąc.

Podążymy śladami argentyńskich Cartoneros, bez których ulice Buenos Aires stałyby się jednym wielkim wysypiskiem śmieci.

W maju 2010 roku Festiwal Aspekty został włączony do Europejskiej Sieci Festiwali Antropologicznych CAFFE (Coordinating Anthropological Film Festivals in Europe). Dołączył do elitarnego grona, jako 16 jej członek i pierwszy reprezentant Polski.

CAFFE jest elitarną organizacją skupiającą europejskie antropologiczne festiwale filmowe z najważniejszych europejskich państw m.in. z Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Serbii, Estonii, Finlandii. Celem organizacji jest promocja antropologicznego filmu dokumentalnego oraz współpraca między festiwalami.

4. Festiwal Antropologii Wizualnej Aspekty

4. Festiwal Antropologii Wizualnej Aspekty

Festiwal Aspekty został doceniony również przez organizatorów festiwali w Europie. W maju 2010 r. przedstawiciele Aspektów zostali zaproszeni do zaprezentowania jednego z filmów na 58. Trento Film Festival we Włoszech w ramach pasma Eurorama. Włoska publiczność miała możliwość zobaczyć film Altzaney zrealizowany przez Nino Orjonikidze i Vano Arsenishvili. Film poruszający tematykę obrzędów przejścia w unikatowej społeczności Pankisi Gorge w Gruzji.

Filmy wyłonione podczas dotychczasowych edycji Festiwalu Aspekty organizatorzy prezentowali także na festiwalu w Moskwie.

Festiwal od czterech lat tworzy Fundacja Fabryka UTU. Jego pomysłodawcami są należący do niej antropolodzy kultury – Dominika Rypa i Łukasz Jakielski. Od 3. edycji współpracują z Żanetą Kopczyńską (Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK) i z Kubą Kopczyńskim (Muzeum Etnograficzne w Toruniu).

Partnerem Festiwalu jest Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. W tworzenie Festiwalu zaangażowani są także studenci Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

4. Festiwal Antropologii Wizualnej Aspekty w Toruniu
26 – 28 listopada 2010 r.
Muzeum Etnograficzne w Toruniu

Dodaj komentarz