Alina Szapocznikow – między realnością a złudzeniem

8 listopada 2010 roku o godzinie 17.00 w Galerii Arsenał w Białymstoku odbędzie się wykład Agaty Jakubowskiej pt. Alina Szapocznikow – między realnością a złudzeniem.

Alina Szapocznikow, Głowa Piotra z cyklu Zielnik, 1972

Wykład z cyklu Czy sztuka jest potrzebna i dlaczego? będzie poświęcony analizie dwóch prac Aliny Szapocznikow: Noga (lata 1962/1965) i Goldfinger (1965 rok). Powstały one w szczególnym momencie jej życia – podejmowania decyzji o emigracji z Polski i zamieszkaniu w Paryżu. Widoczna jest w nich jedna z ważnych cech twórczości artystki: funkcjonowanie pomiędzy polską i francuską rzeczywistością i sceną artystyczną. Interpretacja tych dwóch rzeźb pozwala przyjrzeć się też uważniej wielu innym aspektom niezwykłej sztuki i biografii artystycznej Szapocznikow, m.in. sposobowi traktowania ciała, autobiograficzności jej rzeźb, relacji ich do kultury popularnej, ale i pamięci o Holokauście.

Agata Jakubowska to historyczka i krytyczka sztuki, adiunkt w Instytucie Historii Sztuki UAM w Poznaniu. Jest autorką książek Ciało kobiece w pracach polskich artystek i Portret wielokrotny dzieła Aliny Szapocznikow, a także licznych tekstów poświęconych twórczości kobiet i problematyce gender w sztuce współczesnej.

8 listopada 2010 roku
Galeria Arsenał
ul. A. Mickiewicza 2, Białystok

Dodaj komentarz