• 2010-11-05

Niektórzy myślą że jesteśmy brzydcy

24 listopada 2010 roku o godz. 19.00 w Galerii Studio we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej Niektórzy myślą że jesteśmy brzydcy. Artyści biorący udział w wystawie: Uta Besz, Maciej Drobina, Agata Kalinowska, Maurycy Prodeus, Łukasz Rusznica, Krzysztof Solarewicz, Marta Wiercińska, Karolina Zajączkowska, Filip Zawada.

Fot. Marta Wiercińska, Bez tytułu

Fot. Marta Wiercińska, Bez tytułu

Krew i Woda – o bliskich oczami dziewięciu fotografów.

Wystawa Niektórzy myślą że jesteśmy brzydcy porusza intymne, osobiste tematy, odwołując się do rodziny, rozumianej tu szerzej niż tylko więzy krwi.

Tytuł wystawy Niektórzy myślą, że jesteśmy brzydcy jest wieloznaczną grą, w której istnieje kilka poziomów interpretacyjnych. Z jednej strony mówi on o samych prezentowanych fotografach, o ich wizji – często estetycznie brudnej, miejscami też bardzo nieprzyjemnej. Z drugiej strony jest to też opowieść o ludziach, którzy nie są piękni i doskonali. W fotograficznym kadrze złapani są w dziwnych pokracznych pozach – pęknięci. Poprzez swoje prace artyści ujawniają złożone emocje, często zbyt trudne i przykre, by wyrażać je w poprawnym technicznie i kompozycyjnie obrazie. Jest to także opowieść o Polakach, ludziach z bloku, kochankach i zawiedzionych miłościach, psach, kotach i tym wszystkim, co nazywamy Rodziną.

Każdy z dziewięciu fotografów zaprezentuje książkę przygotowaną specjalnie do tej wystawy. Ich różnorodność przejawia się nie tylko w tematyce poszczególnych publikacji, ale też w podejściu do kwestii związanych z tego typu formą prezentowania zdjęć. Albumy stanowią kluczową część wystawy, na którą złożą się także klasyczne wydruki i odbitki. Do współpracy przy projektowaniu albumów zaproszeni zostali: Ania Kukuła, Katarzyna Pietrzak-Zawada, Tomasz Płonka, Iwona Jarosz, Thomas Schostok, Joanna Wojtuś.

Jeden z kuratorów i jednocześnie fotograf biorący udział w wystawie, Filip Zawada, tak przekornie opowiada o projekcie: Niektórzy twierdzą, że czasami dla wszystkich tych osób byłem czymś w rodzaju elektrycznego pastucha. Nie wydaje mi się to prawdą, bo jeżeli by porównać wszystkie osoby prezentujące swoje fotografie na wystawie do zwierząt hodowlanych, to jednak każda z nich pasie się na zupełnie innym pastwisku.

Kuratorzy: Łukasz Rusznica i Filip Zawada

BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej
Studio, Ruska 46 a

Niektórzy myślą że jesteśmy brzydcy
wystawa fotograficzna
wernisaż: 24 listopad godz. 19.00
termin: 24 listopad – 16 grudzień 2010
czynne: wt. – sob. 16-19.00

Dodaj komentarz