Finisaż Diverçity. Learning from Istanbul

W dniach od 4 do 6 listopada 2010 roku w Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim w Warszawie odbędzie się finisaż wystawy Diverçity. Learning from Istanbul.

Diverçity. Learning from Istanbul

Wystawa Diverçity. Learning from Istanbul wykorzystuje koncepcję miasta jako przestrzennego, społecznego, politycznego i ekonomicznego terytorium, tworzącego tło dla codziennych praktyk i strategii, jednocześnie będąc niewyczerpanym zasobem fikcyjnych narracji, prywatnych historii, marzeń i pragnień. Jego energia i ciągłe zmiany opisują i determinują życie mieszkańców. Jednocześnie indywidualne, ręczne zawłaszczanie przestrzeni i otoczenia kształtuje miasto. Mocno osadzone w historii, współczesne miasto przyspiesza, a jego, brana za oczywistą, historyczna architektoniczna warstwa przeszłości, staje się mimowolnie zmaterializowanym fantomem.

Powraca jednak w wewnętrznych, indywidualnych spotkaniach, wspomnieniach i wyobrażeniach. Opowiadanie historii zwykle odnosi się do przeszłości, co jednak z przepowiadaniem, opowiadaniem o przyszłości? Jeżeli wykroczyć poza uwarunkowane ekonomicznie kategorie takie jak wzrost, ekspansja lub modernizacja, jakie obrazy i historie mogą się ukazać, kiedy wyobrażamy sobie przyszłośc miasta – i jego mieszkańców? Od czasów późnego modernizmu nie istnieje jedna spójna ideologia i estetyka przyszłości, nie powstają wizje nowego wspaniałego świata.

Celem wyboru różnych prac, które w pewien sposób odnoszą się do Stambułu bądź mogłyby zostać z nim połączone, nie jest stworzenie określonej reprezentacji miasta, ale raczej próba znalezienia odpowiednika wielości fenomenów, które tworzą to, co nazywamy miastem, ale są niemożliwe do uchwycenia w jednym uogólnionym obrazie. Miasto oparte jest na niespodziance, tymczasowych relacjach, skrótach i zmiennych nastrojach. Jest również oparte na prawie i regulacjach, oficjalnych mapach i reprezentacjach, globalnych dążeniach, sprzecznych wizjach i ideologiach. Koncepcja wystawy zakłada połączenie dwóch z reguły oddzielnych perspektyw: urbanistyczno-architektonicznej, związanej z fizycznym mapowaniem miasta, rozwojem i społeczno-ekonomicznymi procesami z bardziej efemeryczną, imaginacyjną wizją tworzoną w obrębie sztuk wizualnych.

Do udziału w wystawie zaproszeni zostali artyści najmłodszej generacji z Turcji oraz innych krajów. Nie chodziło tym samym o narodową reprezentację, będącą często ograniczeniem i etykietyzacją artystów danego kraju, lecz o prezentację różnorodności środowiska skupionego w Stambule, bądź z nim związanego, ukazanie zarówno nowatorskiej sztuki jak i zmiennego, niejednoznacznego obrazu i tożsamości miasta.

Program finisażu:

 • 4 listopada, godz. 18.00
  wykład Maxa Cegielskiego
  Polowanie na Stambuł. Od orientalizmu do biennale sztuki
 • 5 listopada, godz. 18.00
  dyskusja w ramach finisażu wystawy
  z udziałem: Tomasza M. Koniora, Romana Rutkowskiego oraz Aleksandry Wasilkowskiej
 • 6 listopada , godz. 12.00
  oprowadzanie kuratorskie po wystawie (Kaja Pawełek)

4 – 6 listopada 2010 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2, 00-467 Warszawa

Dodaj komentarz