Debata o warszawskiej kulturze

6 listopada 2010 roku o godzinie 12.00 w Klubokawiarni Chłodna 25 w Warszawie odbędzie się spotkanie poświęcone tematowi Kultura poza instytucją.

W ramach cyklu debat o kulturze w Warszawie 6 listopada odbędzie się dyskusja na temat Kultura poza instytucją. W debacie prowadzonej przez Patrycję Wanat wezmą udział:

  • Marta Białek – Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych ę,
  • Marek Kraszewski – dyrektor Biura Kultury,
  • Macio Moretti – Stowarzyszenie Kulturalne LADO,
  • Hanna Wróblewska – Zachęta,
  • Aldona Machnowska-Góra – Inicjatywa Warszawa 2020.

Organizatorzy o temacie debaty:

Warszawa jest wyjątkową stolicą kultury. Jest tu najwięcej w Polsce publicznych teatrów, domów kultury, narodowych instytucji kultury. Ostatnio jednak można zaobserwować, że kultura jest gdzie indziej. Poza instytucjami. Obserwujemy przesunięcie głównych działań artystycznych na off – prywatne teatry, klubokawiarnie, centra kultury, galerie, powstają jak grzyby po deszczu. Przy okazji starań Warszawy o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. kultura niezależna i jej produkcje są motorem całej akcji. Kultura powstająca w niezależnych centrach kultury przedstawiana jest na pierwszym miejscu. Jednocześnie system finansowania i dofinansowywania kultury w Warszawie jest wciąż archaiczny. Widać jaskółki zmian, ale są one zbyt wolne, a próby zdecydowanych posunięć – jak chociażby przekazanie Teatru Ochoty – bywają nieudane.

Tańsza, lepsza, nowocześniejsza – czy taka rzeczywiście jest kultura poza instytucją? Co zrobić, żeby kultury Warszawy i środowisk nie dzielić i polaryzować, tylko łączyć i stawiać na współpracę? Czy jest możliwe nowoczesne finansowanie bez zmian w prawie?

6 listopada 2010 roku
Klubokawiarnia Chłodna 25
ul. Chłodna 25, Warszawa

Dodaj komentarz