• 2010-10-30

Wystawa Janusza Leśniaka we Wrocławiu

5 listopada 2010 roku o godzinie 17.00 w Dolnośląskim Centrum Fotografii Domek Romański we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy Janusza Leśniaka pt. Człowiek snem cienia.

fot. Janusz Leśniak, Gwoździec, polaroid, 1993

Wystawa swoją premierę miała w 2009 roku w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Wrocław jest kolejnym miastem, po Gorzowie Wielkopolskim i Warszawie, w którym prezentowana jest ekspozycja Janusza Leśniaka.

Fotografie składające się na wystawę powstawały w latach 1987-2010. Wśród kilkudziesięciu prac inspirowanych przyrodą, znajdują się zdjęcia czarno-białe, barwne oraz polaroidy. Niezależnie od tego, czy na fotografiach uwieczniony został fragment lasu, parku, ogrodu czy architektury, ich wspólnym mianownikiem jest pojawiający się cień artysty. To właśnie ów cień stanowi swoistą autorską pieczęć tych fotografii zwanych leśniakami.

Cechą charakterystyczną twórczości Janusza Leśniaka jest kontemplacyjny charakter jego fotografii, aura wyciszenia, spokoju i harmonii. Cień pojawiający się na zdjęciach można interpretować – idąc tropem artysty – jako uczłowieczenie sfotografowanej przestrzeni, można go również potraktować jako wyraźne zaznaczenie obecności artysty, dla którego istotą twórczości nie jest beznamiętne dokumentowanie otaczającej rzeczywistości, ale ujawnianie poprzez fotografię subiektywnych odczuć i emocji.

Obok klasycznych leśniaków na wystawie zaprezentowane zostaną najnowsze prace z cyklu Mandale. Fotograf od 2008 roku zaczął tworzyć fotografie bardziej odrealnione. W rezultacie cień artysty otoczony jest świetlistymi, różnobarwnymi smugami, co wizualnie kojarzy się z mandalą – stąd też tytuł cyklu.

Janusz Leśniak mieszka w Krakowie. Od 1977 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Swoją karierę fotograficzną rozpoczynał od robienia fotoreportaży, później eksperymentował z deformacją obrazu, fotografował pejzaże oraz zniszczoną architekturę, aby ostatecznie stworzyć swój własny, niepowtarzalny styl. Od 1985 roku regularnie zaczęły powstawać fotografie zwane leśniakami. To właśnie wtedy artysta wyznaczył sobie ścieżkę artystyczną, którą kroczy po dziś dzień.

Fotografie artysty znajdują się w zbiorach prestiżowych muzeów na świecie, takich jak m.in. Museum of Modern Art w Nowym Jorku – MoMA (USA), Centre of Photography w Genewie (Szwajcaria), Museum of Fine Arts w Hudson (USA), Bibliothèque Nationale de France w Paryżu (Francja), Polaroid Collection w Cambridge (USA), New Orleans Museum of Art w Nowym Orleanie (USA), Muzeum Sztuki w Charkowie (Ukraina), Muzeum Historyczne m. Krakowa w Krakowie.

5 listopada – 4 grudnia 2010 roku
Dolnośląskie Centrum Fotografii Domek Romański
pl. bpa Nankiera 8, Wrocław

Dodaj komentarz