Projekt Afryka Nowaka

4 listopada 2010 roku w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbędzie się spotkanie z okazji rocznicy projektu Afryka Nowaka oraz podróży do Afryki Kazimierza Nowaka.

Projekt Afryka Nowaka

4 listopada mija dokładnie rok od startu projektu Afryka Nowaka i 79 lat od wyjazdu na Czarny Ląd Kazimierza Nowaka z poznańskiego Dworca Głównego.

W latach trzydziestych ubiegłego stulecia Kazimierz Nowak, podczas pięcioletniej, samotnej wyprawy, rowerem i pieszo, konno i na wielbłądzie, dwukrotnie przemierzył kontynent afrykański. Poznański podróżnik zmarł wkrótce po powrocie do Polski, w 1937 roku i na lata został zapomniany. Jego historią zainteresował się Łukasz Wierzbicki, który odnalazł archiwalne reportaże przesyłane przez Nowaka wprost z Afryki. Po siedemdziesięciu latach wydano książkę Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd – zbiór reportaży i zdjęć podróżnika. Znów zaczęto mówić o Nowaku, a wśród kilku polskich podróżników zrodził się pomysł niecodziennej wyprawy – dwuletniej sztafety jego śladami. Mija właśnie rok od startu sztafety. Dotąd uczestnicy przemierzyli Libię, Sudan, Ugandę, Demokratyczną Republikę Konga, Rwandę, Burundi, Zambię, Zimbabwe i RPA.

5 listopada do Afryki wylatują uczestnicy 12. etapu sztafety, którzy przejadą przez Namibię. Projekt zakłada dokładne odtworzenie trasy Kazimierza Nowaka. Dotychczas w projekcie udział wzięło ponad 50 podróżników z całego świata.

W programie spotkania w Państwowym Muzeum Etnograficznym zaplanowano: pokazy slajdów, projekcje filmów, wystawę zabytkowych rowerów ze zbiorów Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów, poczęstunek specjałami afrykańskimi, a także konkursy z nagrodami.

Od godziny 16.30 spotkać się będzie można z dotychczasowymi uczestnikami sztafety, m.in. z Piotrem Sudołem, Piotrem Tomzą, Joanną Kardasińska, Światosławem Rojewski, Zbyszkiem Gałęzą, Grzegorzem Królem, Piotrem Romejko, Elizą Czyżewską i Piotrem Strzeżyszem.

4 listopada 2010 roku, godzina 13.00
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
ul. Kredytowa 1, Warszawa

Dodaj komentarz