• 2010-10-30

4. Festiwal Filmowy Pięć Smaków

W dniach od 8 do 14 listopada 2010 roku w krakowskim Kinie Pod Baranami potrwa 4. Festiwal Filmowy Pięć Smaków. Do Krakowa trafi 8 z prezentowanych na warszawskiej imprezie azjatyckich filmów.

Kadr filmu "Jestem Cyborgiem i to jest Ok."

Kadr filmu "Jestem Cyborgiem i to jest Ok."

Trzon krakowskiej repliki stanowić będzie przegląd współczesnego kina koreańskiego – Taste of Korea. W programie znajdą się m.in. mało w Polsce znane filmy Kim Ki Duka (Sen) oraz Park Chan Wooka (Jestem Cyborgiem i to jest OK). Sen – najnowsze dzieło najbardziej znanego na świecie koreańskiego reżysera, autora takich głośnych tytułów, jak: Wiosna, lato, jesień, zima.. i wiosna (2003), Samarytanka (2004), Pusty dom (2004) czy Łuk (2005) – otworzy krakowską replikę festiwalu w poniedziałek, 8 listopada.

W piątek, 12 listopada, Kino Pod Baranami zaprasza na wyjątkowe nocne spotkanie z horrorem azjatyckim (Tajska Noc Grozy). Zaprezentowane zostaną dwie perły z Tajlandii stworzone przez jednych z najwybitniejszych twórców tego gatunku – Banjonga Pisanthanakuna i Parkpooma Wongpooma: Shutter – widmo (2004) oraz, pierwszy raz w Polsce, Alone (2007). Podczas nocy grozy w Kinie Pod Baranami o kubki smakowe widzów zadba Restauracja Tajska SAMUI, której szef kuchni serwować będzie tamtejsze przysmaki.

Ostatniego dnia festiwalu, 14 listopada, odbędzie się pokaz Jestem Cyborgiem i to jest OK – refleksyjnej, szalonej opowieści o miłości oryginalnie zrealizowanej przez twórcę słynnego Oldboya i Pani Zemsty.

PROGRAM:

8 listopada (poniedziałek), godz. 19.00 / Sen
reż. Kim Ki Duk, Korea Południowa 2008, 95’
Wysmakowane wizualnie dzieło przenoszące widzów w oniryczny świat skrajnych emocji, w którym wszystko staje się możliwe.

9 listopada (wtorek), godz. 19.00 / Ponad czasem
reż. Im Kwon-taek, Korea 2007, 106’
Nostalgiczna opowieść, w której teraźniejszość przenika się z przeszłością, a osobista narracja – z kulturową historią kraju.

10 listopada (środa), godz. 19.00 / Szczekające psy nigdy nie gryzą
reż. Joon-ho Bong, Korea 2000, 106’
Smakowita mieszanka kryminału i czarnej komedii, satyra na współczesne koreańskie społeczeństwo.

11 listopada (czwartek), godz. 19.00 / Oasis
reż. Lee Chang Dong, Korea 2002, 132’
Gorzka historia miłości dwojga osamotnionych ludzi zepchniętych na margines społeczny.

12 listopada (piątek), godz. 21.00 / Tajska noc grozy

Alone
reż. Banjong Pisanthanakun, Parkpoom Wongpoom, Tajlandia 2007, 90’

Film opowiada historię kobiety próbującej zacząć nowe życie po przeprowadzce z Tajlandii do Korei. Zaczyna odczuwać, że nie jest sama… Pim – główna bohaterka, miała kiedyś syjamską bliźniaczkę Ploi, która zmarła podczas operacji rozdzielania. Kobieta z niepokojem odkrywa, że zmarła siostra zaczyna ją nawiedzać. W miarę rozwoju fabuły przekonujemy się, że jest możliwe połączenie filmu psychologicznego z horrorem. Ploi nie jest typowym duchem. Rozwiązanie tajemnicy powoduje, że myślimy o tej historii jak o czymś, co mogło się przydarzyć naprawdę. A jeśli coś jest choć trochę realne – może się przytrafić również i nam. A to z kolei powoduje lęk…

Shutter – Widmo
reż. Banjong Pisanthanakun, Parkpoom Wongpoom, Tajlandia 2004, 90’

Jadąc w środku nocy samochodem, dwoje młodych ludzi, Tun i Jane, potrąca dziewczynę. Zszokowana para ucieka z miejsca wypadku. Wydarzenie to będzie kluczowe dla całej akcji filmu. Na zdjęciach Tuna zaczną pojawiać się dziwne rzeczy, Jane będzie śnić koszmary, a znajomi pary będą ginąć w tajemniczych okolicznościach. Jednak w miarę jak na światło dzienne (oraz nocne) wychodzą kolejne fakty, odkrywamy nowe oblicza bohaterów.

13 listopada (sobota), godz. 19.00 / Tutaj
reż. Ho Tzu Nyen, Singapur 2009, 86’
Pełnometrażowy debiut artysty wideo, poświęcony filmowemu charakterowi ludzkiej świadomości.

14 listopada (niedziela), godz. 19.00 / jestem cyborgiem i to jest Ok.
reż. Park Chan Wook, Korea 2006, 105
Elektryzująca synteza dramatu, komedii, historii miłosnej i kina science-fiction.

KINO POD BARANAMI
Rynek Główny 27, Kraków

Dodaj komentarz