• 2010-10-29

Z wizytą u Wuja Ho

30 października 2010 roku w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu odbędzie się spotkanie Z wizytą u Wuja Ho – Socjalistyczna Republika Wietnamu.

fot. Piotr Kloczkowski

W Centrum Kultury Zamek w Poznaniu odbędzie się spotkanie w ramach cyklu Kultury Świata. Do 30 listopada 2010 roku będzie można oglądać wystawę fotografii Piotra Kloczkowskiego.

Artysta o Wietnamie:

Zanim nasze stopy zetknęły się z płytą lotniska w stolicy Wietnamu, mieście Ho Chi Minha, wiedzieliśmy już, że kraj, w którym do dziś panuje ustrój komunistyczny, a wiele jego regionów wciąż nosi powojenne blizny, niejednokrotnie nas zaskoczy. Tak też było – począwszy od majestatycznie rozciągającego się w pobliżu granicy z Chinami pasma górskiego Fansipan wraz z zamieszkującymi je Góralami oraz unikalnym na skalę światową rozlewiskiem zatoki Ha Long na północy kraju, poprzez naznaczone historycznym piętnem obszary środkowe, aż po bogatą w owoce morza deltę Mekongu i przesycony atmosferą świeżo nabytej swobody kulturalnej, Sajgon. Większość Wietnamczyków traktuje ulicę jak swój drugi (czy nawet pierwszy!) dom, gromadnie poświęcając się gimnastyce o wczesnym poranku, leniwie przewracając w hamaku na drugi bok podczas południowej sjesty, czy oddając kulinarnym ekscesom w akompaniamencie dźwięków karaoke do późnego wieczora.

Dzisiejszy Wietnam to kraj sprawnie kompensujący powojenne straty poprzez przedsiębiorczość swych mieszkańców. Komunizm wciąż stanowi jedynie słuszny ustrój, który wyznacza kierunek w ich życiu, pozwalając jednak normalnie funkcjonować.

Piotr Kloczkowski urodził się w 1976 roku. W swoich fotograficznych podróżach odwiedził Australię, Tajlandię, Japonię, Indie i ostatnio – Wietnam. Swoje prace publikował w wydawnictwach krajowych (m. in. w Fotokurierze, Poznaj Świat, Foto), jak i zagranicznych (Amateur Photographer, Global Travel i Foto Magazin).

30 października 2010 roku, godzina 19.00
Centrum Kultury Zamek
ul. Św. Marcin 80/82, Poznań

Dodaj komentarz