World Press Photo w Krakowie

3 listopada 2010 roku w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie odbędzie się otwarcie wystawy World Press Photo 2010.

Fot. Kitra Cahana, Kanada, Colors magazine

W Bunkrze Sztuki po raz trzynasty z rzędu zostanie pokazana wystawa fotografii prasowej World Press Photo. Każdego roku niezależne międzynarodowe jury składające się z 19 osób ocenia prace w dziesięciu kategoriach, dostarczone przez fotografów prasowych, agencje, gazety i czasopisma z każdego zakątka świata. Tegoroczny konkurs zgromadził 5847 fotografów ze 128 krajów, którzy przedstawili do oceny 101 960 prac.

Decyzją Międzynarodowego Jury 53. konkursu World Press Photo fotografią roku 2009 zostało zdjęcie włoskiego fotografa Pietro Masturzo. Przedstawia ono kobiety krzyczące w proteście na dachu budynku w Iranie, w dniu 24 czerwca. Zwycięska praca jest częścią cyklu opisującego wydarzenia, jakie miały miejsce po kontestowanych wyborach prezydenckich w Iranie, kiedy to – po protestach ulicznych za dnia – ludzie wykrzykiwali nocą swoje niezadowolenie z dachów i balkonów. Cały cykl został wyróżniony pierwszą nagrodą w kategorii People in The News. Kate Edwards, jurorka, powiedziała:

To zdjęcie zawiera w sobie swoistą atmosferę, napięcie, strach, ale także spokój i łagodność. W takim kontekście jego wybór był pewnym wyzwaniem. Poszukiwaliśmy obrazu, który wciągnie widza, zabierze go w podróż, zmusi do głębszej refleksji.

Jury przyznało nagrody w 10 kategoriach tematycznych, 62 fotografom 22 narodowości z: Argentyny, Australii, Brazylii, Kanady, Chin, Ekwadoru, Francji, Niemiec, Węgier, Irlandii, Izraela, Włoch, Mali, Meksyku, Holandii, Palestyny, Peru, Somalii, Szwecji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.  Organizatorzy obserwują stały wzrost zgłoszeń z Azji, z których większość pochodzi z Chin oraz Indonezji. Wzrosła też liczba zgłoszeń z Afryki.

Doroczna wystawa, na którą składa się 167 fotografii, zostanie pokazana w ponad 100 miejscach na całym świecie. Prezentacja ma charakter publicznego pokazu światowej fotografii prasowej i obejmuje zwycięską pracę oraz zdjęcia nagrodzone w poszczególnych kategoriach. Wysoki poziom prezentowanych prac ustanawia standardy w tej dziedzinie.

World Press Photo jest niezależną organizacją non-profit, z siedzibą w Amsterdamie. Została założona w 1955 roku. Jej głównym celem jest wspieranie i międzynarodowa promocja pracy zawodowych fotografów prasowych. Z biegiem lat WPPh przekształciło się w niezależną platformę dla fotografów prasowych i wolnej wymiany informacji. Dla realizacji swoich celów WPPh organizuje największy na świecie i najbardziej prestiżowy konkurs fotografii prasowej. Ważną rolę w działalności WPPh odgrywają projekty edukacyjne. W krajach rozwijających się organizowane są seminaria i warsztaty dla indywidualnych fotografów, agencji fotograficznych oraz działów fotograficznych czasopism. Odbywające się corocznie w Holandii klasy mistrzowskie Joop Swart’a skierowane są do utalentowanych fotografików, będących u progu kariery zawodowej. W ich trakcie adepci uzyskują praktyczne porady i konsultacje od fachowców w dziedzinie fotografii prasowej.

3 – 24 listopada 2010 roku
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
pl. Szczepański 3a, Kraków

Dodaj komentarz