• 2010-10-29

tu/hier Marka Radke w Gdańsku

12 listopada 2010 roku o godzinie 19.30 w Gdańskiej Galerii Miejskiej odbędzie się wernisaż wystawy tu/hier Marka Radke. Artysta zaprezentuje instalację zbudowaną z umieszczonych w przestrzeni obiektów malarskich.

Marek Radke

Marek Radke

Marek Radke jest głównie malarzem. Równocześnie od lat tworzy obiekty trójwymiarowe, w swej stylistyce wywodzące się z tradycji konstruktywizmu. Jego działania artystyczne charakteryzuje konsekwencja, inteligencja i humor.

Na wystawie tu/hier prezentuje instalację zbudowaną z umieszczonych w przestrzeni obiektów malarskich. Wykorzystując właściwości promieni ultrafioletowych, pomalowane specjalną farbą obiekty, lśniąc wewnętrznym światłem, szybują, powielają się i zachęcają do dotyku. Są konsekwentnym rozwojem jego malarstwa, które początkowo zredukowane do układów geometrycznych, w następstwie wyzwoliło się z dwuwymiarowości, żeby w końcu stać się obiektami przestrzeni.

Marek Radke

Marek Radke

Wystawa tu/hier jest wspólnym projektem Gdańskiej Galerii Miejskiej i Kunstverein Paderborn, którego pierwsza część, wystawa dort/tam prezentowana była w Paderborn w styczniu 2010 roku. tu/hier pokazywana jest również w ramach Festiwalu Narracje. Instalacje i Interwencje w Przestrzeni Publicznej ( 18-21 listopada 2010), w którym światło jako medium odgrywa główną rolę.

Marek Radke

Marek Radke

Marek Radke urodził się w Olsztynie w 1952 roku. Studiował sztukę i pedagogikę w Gdańsku i w Poznaniu oraz graphic design we Frankfurcie nad Menem. W latach 80. wyemigrował najpierw do Finlandii, potem do Niemiec. Mieszka i tworzy w Oerlinghausen. Jest stypendystą Pollock Krasner Fundation, N.Y. Lista jego wystaw indywidualnych i grupowych jest bardzo długa. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach na całym świecie, również w Polsce. Wystawa tu/hier jest pierwszą indywidualną wystawą artysty w Gdańsku.

tu/hier, Marek Radke
13 listopada 2010 – 6 stycznia 2011
Gdańska Galeria Miejska 1, ul. Piwna 27/29

Dodaj komentarz