Finisaż Rooted Design for Rooted Living

30 października 2010 roku w Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim w Warszawie odbędzie się finisaż wystawy Rooted Design for Rooted Living.

Wystawa Rooted Design for Rooted Living

30 października odbędzie się finisaż wystawy prezentującej obiekty dizajnerskie stworzone przez projektantów z Polski i Norwegii. Na zwiedzających czekać będą kuratorki, które oprowadzą po wystawie.

Przez 3 tygodnie odwiedziło wystawę ponad 1200 osób. W sobotę, przedostatniego dnia ekspozycji, o godzinie 12.00 kuratorki oprowadzą chętnych po wystawie, opowiedzą o kulisach powstania prac i realizacji projektu oraz wystawy i książki.

Rooted Design for Rooted Living wskazuje na nowy sposób podejścia do projektowania przestrzeni rezydencyjnych. Meble oraz inne elementy wyposażenia wnętrz nie są tu kolejną propozycją stworzenia efektownych przedmiotów, które mają być ozdobą mieszkania czy biura. Dizajnerzy, którzy brali udział w polsko-norweskim programie, chcieli odpowiedzieć na potrzeby artystów przebywających w ośrodkach pracy twórczej. Powstałe projekty podkreślają relacje między rytmem pracy osób wolnych zawodów, a ich otoczeniem. Wskazują również na ciągłość między życiem codziennym i procesem twórczym oraz istotną rolę przestrzeni łączącej funkcję mieszkalną z pracownią.

Założenia i cel projektu najlepiej oddają słowa kuratorki wystawy Marianny Dobkowskiej:

Istotą Rooted Design for Routed Living był eksperyment. W pracy z grupa projektową zastosowałyśmy metody właściwe działaniom w polu sztuk wizualnych, pracując z dizajnerami tak, jak pracujemy z artystami. Ich działania nie były skrępowane wymogami komercyjnymi. Starałyśmy się stworzyć uczestnikom przyjazne środowisko, dając im odpowiedni czas na pracę badawczą i koncepcyjną, a także organizując dla nich badawcze i warsztatowe pobyty rezydencyjne. Myślę, że otwarcie na eksperyment, wraz z towarzyszącym mu ryzykiem, zaufanie oraz nienarzucanie dizajnerom żadnych ograniczeń to jedne z najistotniejszych cech projektu, w ramach którego powstały interesujące rozwiązania w pełni odpowiadające jego założeniom.

30 października 2010 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2, Warszawa

Dodaj komentarz