• 2010-10-29

Pozaliterackie konteksty literatury w Kinie Pod Baranami

2 listopada 2010 roku w Krakowie rozpocznie się 2. Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada. Tradycyjnie już, tydzień festiwalowy wypełnią debaty i spotkania z pisarzami odbywające się w krakowskich kawiarniach, klubach, galeriach, muzeach i przestrzeniach poprzemysłowych.

Spotkaniom literackim towarzyszyć będą koncerty, spektakle, projekcje filmowe i wystawy stanowiące uzupełnienie dla słowa pisanego i mówionego. Kino Pod Baranami przygotowało pokazy filmów związanych z literaturą tworzące dla prezentowanych twórców lub dzieł literackich dodatkowe, pozaliterackie konteksty.

Program:

wtorek, 2 listopada, godz. 22.00Persepolis
Reżyseria: Marjane Satrapi, Francja, USA, 2007
Wprowadzenie: Marjane Satrapi

Czarno-biała, dwuwymiarowa animacja powstała na podstawie komiksu Mariane Satrapi pod tym samym tytułem. Persepolis to gorzka, ale zarazem wzruszająca opowieść o dorasta w Teheranie w czasach rewolucji islamskiej. Główna bohaterka – Marjane – z zapałem rozczytuje się w pismach Marksa i marzy o zostaniu prorokinią. Poznajemy ją, gdy fundamentaliści przejmują władzę, zmuszając kobiety do noszenia chust, a mężczyzn do zapuszczania brody.

środa, 3 listopada, godz. 22.00 / Rękopis znaleziony w Saragossie
Reżyseria: Wojciech Has, Polska, 1964
Wprowadzenie: Rabih Alameddine

Ekranizacja powieści Jana Potockiego to arcydzieło polskiej kinematografii. Film opowiada o podróży młodego kapitana gwardii króla Hiszpanii, Alfonsa van Wordena, przez cieszące się złą sławą góry Sierra Morena do Madrytu. Bohater spotyka po drodze różnych ludzi, którym opowiada swoją historię, oni zaś odpłacają mu tym samym. Alfons staje się uczestnikiem niesamowitych wydarzeń, dręczą go opętani, wisielcy, prześladuje inkwizycja. Ekranizacja Hasa to fantastyczna i wciągająca baśń przypominającą Księgę tysiąca i jednej nocy, to po mistrzowsku zbudowana filmowa szkatułkowa opowieść. Wersja z 1964 roku została odnowiona cyfrowo w ramach projektu Kino RP.

czwartek, 4 listopada, godz. 22.00 / Sobibór
Reżyseria: Claude Lanzmann, Francja, 2001

Dokument Lanzmanna zawiera wstrząsający obraz obozowej rzeczywistości roku 1943. To filmowo opowiedziana – w sposób charakterystyczny tylko dla autora głośnego Shoah – bezprecedensowa historia buntu i masowej ucieczki więźniów sobiborskiego obozu zagłady. Zasadniczą część filmu stanowi wywiad z jednym z niewielu żyjących współorganizatorów powstania w Sobiborze. Impuls do nakręcenia dokumentu zrodził się już przy pracy nad Shoah, wtedy jednak temat ten – jak podkreśla reżyser – nie pasował do architektury powstającego obrazu. Po latach wraca do pozostawionego wątku, by kontynuować swoją wieloletnią, niepokojącą opowieść na temat doświadczenia Holokaustu.

piątek, 5 listopada, godz. 22.00 / harmonie Werckmeistera
Reżyseria: Bela Tarr, Francja, Niemcy, Węgry, Włochy, 2000
Wprowadzenie: László Krasznahorkai

Harmonie Weckmeistera – to poetycka historia małego miasteczka położonego na Nizinie Węgierskiej, podczas bezśnieżnej zimy i siarczystych mrozów. Do tego spustoszonego miejsca przyjeżdża z zewnątrz ktoś, kto dotyka z niesłychanym wyczuciem frustracji tutejszych ludzi, burzy harmonię i tak niespokojnego na co dzień miejsca. Kino Béli Tarra jest mistyczne, alegoryczne, metaforyczne. Charakteryzuje go specyficzny rytm opowieści, długie ujęcia kamery. Obraz dopełnia niezwykła muzyka wtapiająca się w tajemniczy obraz przypominający momentami klimat filmów Tarkowskiego.

2. Międzynarodowy Festiwal Literatury
im. Josepha Conrada
Kino Pod Baranami
2 – 5 listopada 2010

Dodaj komentarz