• 2010-10-29

Praca polskiego artysty w londyńskim metrze

Od 10 listopada 2010 roku na stacji metra Sloane Square w Londynie będzie można oglądać plakat Piotra Krzymowskiego Time-Being.

Time-Being. Piotr Krzymowski

Instytut Kultury Polskiej w Londynie we współpracy z fundacją Art Below i londyńskim metrem zaprezentują projekt artystyczny Piotra Krzymowskiego. Jeden z plakatów umieszczonych na stacji metra Sloane Square w Londynie będzie ukazywał fotografie dokumentujące performance młodego polskiego artysty.

Piotr Krzymowski urodził się w Polsce w 1989 roku. Obecnie mieszka w Londynie i jest studentem sztuk pięknych na Central Saint Martins College of Art and Design. Time-Being to performance ilustrujący upływ czasu przy bezpośrednim użyciu ciała człowieka. Seria zdjęć ukazuje artystę, który na jednej z ulic Londynu wskazuje czas posługując się w tym celu własnymi rękoma przypominającymi wskazówki zegara. Ta wyolbrzymiona wizja człowieka unieruchomionego i zniewolonego w czasie wynika z obserwacji mieszkańców metropolii Londynu, Nowego Jorku, Berlina i Warszawy. Wydaje się, że podróżujący metrem z punktu A do punktu B pozbawieni świadomości swojego geograficznego położenia w szczególny sposób doświadczają tego nieprzerwanego ciągu chwil.

Ben Moore, założyciel fundacji Art Below, która prezentuje sztukę w londyńskim metrze, zapytany o powód dla którego zdecydował się, by ta praca została udostępniona publicznie, odpowiedział:

To niesamowity performance. Tytuł (Time-Being) jest genialny i zabawny. Patrząc na plakat natychmiastowo rozumiemy komentarz artysty dotyczący przemijania czasu. W metrze czas wydaje nam się rozciągnięty prawie w nieskończoność – 5 minut do następnego pociągu to prawie wieczność! To trochę tak, jakby czas zwalniał im bliżej jesteśmy jądra Ziemi. Piotr prezentując upływ czasu w ten zabawny i wyrazisty sposób zbliża nas do zrozumienia w jakim jesteśmy otoczeniu i co to dla nas oznacza. Projekt Piotra Krzymowskiego świetnie wpasowuje się w założenie prezentowania sztuki w metrze.

10 – 24 listopada 2010 roku
Stacja metra Sloane Square na platformie numer 2 linii District Line, Londyn

Dodaj komentarz