• 2010-10-29

W poszukiwaniu Klasyki Przyszłości

5 listopada 2010 roku w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie zainaugurowana zostanie wystawa stanowiąca zakończenie trwającego od 2 lat międzynarodowego konkursu Future Classics- zainicjowanego w 2009 r.

Warsztaty, fot. Bogdan Krezel

Warsztaty, fot. Bogdan Krezel

Po raz pierwszy w historii polskiej branży meblowej i wzornictwa przemysłowego, marka ekskluzywnych mebli tapicerowanych, zainicjowała międzynarodowy, zamknięty konkurs projektowy – Future Classics, na projekt mebla tapicerowanego. Konkursowi przyświeca idea stworzenia klasyki przyszłości, czyli produktu, który będzie się pięknie starzał, nie wyjdzie szybko z użycia, będzie zaadresowany do szerokiego grona ludzi, a jednocześnie wpisze się w historię i będzie miał unikalny, mocny wyraz – jak określa to jeden z uczestników konkursu, Tomek Rygalik. Celem przedsięwzięcia jest wyłonienie projektanta, który najlepiej spośród zaproszonych uczestników zinterpretuje przesłanie konkursu.

Rada Konkursowa w składzie : Agnieszka Jacobson Cielecka, Grzegorz Piątek oraz przedstawiciele Comforty: Jolanta Pasynkiewicz i Paweł Kubara, wybrała 9 projektantów i teamów designerskich. Są to rozpoznawalni, młodzi projektanci z całej Europy, mający za sobą spektakularne wdrożenia dla prestiżowych firm. Wśród nich znaleźli się także dwaj utalentowani Polacy – Tomek Rygalik i Paweł Grobelny.

Finał konkursu Future Classics i ogłoszenie zwycięzcy, którego projekt zostanie wdrożony do produkcji, odbędzie się 5 listopada 2010 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Tego dnia otwarta zostanie także finałowa wystawa pokonkursowa Future Classics. Zaprezentowane zostaną wszystkie prototypy zgłoszonych projektów. Przedstawione szerokiej publiczności dzieła designu z najwyższej półki będą stanowiły odzwierciedlenie idei Future Classics. Na arenie międzynarodowej, premiera konkursowej kolekcji Future Classics będzie miała miejsce wiosną 2011, podczas jednego z najważniejszych wydarzeń w świecie designu, targów w Mediolanie – Salone del Mobile.

Dobry projektant to taki, który ma wiarę we własną idee i jej wartość. Czy ta wartość okaże się strzałem w dziesiątkę, zadecyduje wiele czynników. Przede wszystkim czas, moment oraz jego tzw. legenda, bo każdy produkt ma swoją niepowtarzalną historię - mówi Zuzanna Skalska, Senior consultant design trends & insights, juror konkursu. Która z owych wartości przypadnie jurorom najbardziej do gustu, będzie można przekonać się osobiście już 5 listopada.

Wystawa potrwa od 5 do 19 listopada.

Dodaj komentarz