Lalka Też Człowiek – jedyny taki festiwal

3 listopada 2010 roku w Warszawie startuje 5. edycja Festiwalu Lalka Też Człowiek. Będzie to wydarzenie unikatowe nie tylko na polskiej, ale i na światowej mapie wydarzeń kulturalnych.  Pojawią się na niej artyści z 11 krajów świata, od USA po Kenię. Festiwal Lalka Też Człowiek to jedyne tego typu wydarzenie w Polsce skierowane do widza dorosłego.

Białostocki Teatr Lalek - Dulcynea

Białostocki Teatr Lalek - Dulcynea

Na świecie też trudno byłoby znaleźć podobne festiwale, poświęcone teatrom lalek i skierowane wyłącznie do widza dorosłego. Lalka Też Człowiek, mimo, iż dotyczy kultury offowej, a więc niszowej, w ciągu pięciu lat zyskał dużą popularność zarówno w Polsce, jak i za granicą. Potwierdzeniem tego jest fakt, że na rokrocznie poprzedzający wydarzenie tradycyjny konkurs na projekt plakatu festiwalowego w tym roku otrzymaliśmy zgłoszenia również z zagranicy. Projekty artystów z Białorusi i Portugalii przegrały jednak rywalizację z propozycją nadesłaną z Polski – tłumaczy Marek b. Chodaczyński, dyrektor Festiwalu Lalka Też Człowiek, reżyser teatru lalek, prezes Unii Teatr Niemożliwy – organizatora Festiwalu.

Unia Teatr Niemożliwy - Escurial

Unia Teatr Niemożliwy - Escurial

Festiwal rozpocznie się w Warszawie 3 listopada trzydniową projekcją filmów animowanych dla dorosłych. Od 6 listopada rozpoczną się prezentacje teatralne. Na to wydarzenie zjadą Teatry Lalek z Białorusi, Czech, Francji, Izraela, Kenii, Niemiec, Polski, Rosji, Słowacji, USA i Włoch. Wszystkich twórców łączy jedno: w przekazie będą używać lalek, ale niekoniecznie w klasycznym rozumieniu lalki teatralnej – tutaj lalkarza ogranicza tylko jego wyobraźnia. Sztuka lalkarska polega na tchnięciu życia w martwy twór i wywołaniu emocji u widza.

Festiwal Lalka Też Człowiek jest poświęcony animowaniu, czyli ożywianiu poprzez ruch, nadanie słowa, znaczenia. Animować w ten sposób można lalkę, rzeźbę czy jakąkolwiek inną formę. W tę definicję wpisuje się też animacja filmowa, która wzbogaca propozycję Festiwalu – dodaje Marek b. Chodaczyński.

Teatr A PART - Kołysanka

Teatr A PART - Kołysanka

Podczas Festiwalu planowane są imprezy towarzyszące, m.in.: wystawy fotografii i plakatów, warsztaty. Festiwal skupia różnych artystów, zaś każdy Teatr biorący w nim udział realizuje własne odrębne projekty, dzięki czemu przedstawienia są niekonwencjonalne i co roku przyciągają na widownię wielu widzów. Festiwal ukazuje, że teatr lalek nie jest adresowany wyłącznie do dzieci. Twórcy pragną pokazać, że istnieją różne przestrzenie twórcze, które warto poznawać. Za ich pomocą chcą wzruszać, bawić i otwierać widza na inny rodzaj sztuki. W spektaklach dotychczas brali udział artyści teatrów z Polski, Białorusi, Bułgarii, Czech, Estonii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Izraela, Niemiec, Norwegii, Rosji, Turcji, USA, Wielkiej Brytanii, Węgier i Włoch.

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych Lalka też Człowiek odbywa się pod honorowym patronatem Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ośrodka Polskiego Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów Lalkarzy POLUNIMA.

animacje filmowe
od 3 listopada do 14 listopada 2010 r.
SCEK, Teatr Druga Strefa, DK Kadr, Zachęta, DK Praga, DK Świt, DK Arsus

spektakle teatralne
od 6 do 14 listopada 2010 r.
Teatr Stara ProchOFFnia, Teatr Staromiejski SCEK  i Teatr Druga Strefa

Lista teatrów, które wystąpią podczas tegorocznej edycji Festiwalu Lalka Też Człowiek:
Mohylewski Teatr Lalek – Białoruś
Divadlo Lisen – Czechy
Velo Theatre – Francja
Krystall Puppet Theatre – Kenia
A Part – Polska
Białostocki Teatr Lalek – Polska
Teatr Academia – Polska
Teatr Animacji w Poznaniu – Polska
Unia Teatr Niemożliwy – Polska
Suitcase – Duet Kvam – Rosja
Dezorzovo Lútkové Divadlo – Słowacja
Hilary Chaplain – USA
Teatro Dell’Aglio – Włochy
Scarlattine Teatro – Włochy
Kranewit Theater – Niemcy
Adam Theater – Izrael

Dodaj komentarz