Otwarcie dwóch wystaw w ramach festiwalu Design Attack: Young Austrian Design i Człowiek jako obiekt

6 listopada 2010 roku o godz. 20.00 w krakowskim Bunkrze Sztuki  zostaną otwarte dwie wystawy realizowane w ramach festiwalu Design Attack: Young Austrian Design i Człowiek jako obiekt.

Fot. Walking Chair, Single 2821

Fot. Walking Chair, Single 2821

Człowiek jako obiekt
Kurator wystawy: zespół promuzeum | pracownia Maksa | Krzysztof Lang

Celem wystawy proponowanej przez pracownię Maksa na festiwal Design Attack jest pokazanie i analiza relacji pomiędzy obiektem prezentacji, a sposobem i otoczeniem – metodą prezentacji – oraz samym zwiedzającym.

Tematem wystawy jest rola środków aranżacyjnych w kształtowaniu wrażenia, które odnosi zwiedzający ekspozycję. Główny akcent zostanie przeniesiony z eksponowanego przedmiotu, który zazwyczaj zostaje umieszczony w odpowiedniej przestrzeni, na samą przestrzeń wystawienniczą i stosowane w niej technologie. Tak więc środki aranżacyjne, które mają funkcję służebną, pozornie drugorzędną wobec eksponowanego przedmiotu, zostaną wysunięte na pierwszy plan.

Autorzy wystawy zrezygnowali z pokazywania jakiegokolwiek przedmiotu, umieszczając w jego miejscu samego zwiedzającego. Jego uwaga skupia się na środkach aranżacji, takich jak: przestrzeń, barwa, wystój wnętrz (minimalistyczny, spokojny lub intensywnie angażujący zmysł wzroku, budzący niepokój), materiał, akustyka. Nie zabraknie również technik multimedialnych, często stosowanych w nowych muzeach: projekcji na żywo, kierunkowo emitowanego dźwięku, elementów interaktywnych aktywowanych przez zwiedzającego, dynamicznego światła itp.

Ponadto, uczynienie widza eksponatem dotyka problemu relacji odbiorcy z przestrzenią wystawienniczą, zwykle pozostającą w cieniu eksponatu, co jest pójściem drogą wytyczoną przez przedstawicieli nurtu minimal art oraz swoistym, interaktywnym environment. Zwiedzanie wystawy będzie polegało na odwiedzaniu kolejnych aneksów, w których wymienione wyżej elementy aranżacji ekspozycji zostaną wykorzystane w różny sposób, odnoszący się do widza (np. przeskalowana projekcja z obrazem z kamery, która skierowana jest na zwiedzającego).

Fot. Walking Chair, Sister Blister

Fot. Walking Chair, Sister Blister

Young Austrian Design
Kurator wystawy: Iwona Kargol-Dębicka
Koordynator wystawy: Katarzyna Lorenc

Współczesne trendy w austriackim wzornictwie to myśl przewodnia wystawy Young Austrian Design, odbywającej się w ramach pierwszej edycji krakowskiego festiwalu dizajnu Design Attack. Przygotowała go Fundacja Forum, mająca siedzibę w Galerii 2 Światy, która jest partnerem strategicznym Fundacji.

Na wystawie będzie można zobaczyć prace m.in. Patricka Rampelotto, Grupy Pudelskern, Grupy Walking Chair oraz Ito Megumi. Zaproszeni przez nas artyści, mimo młodego wieku, już teraz wywierają wpływ na kierunek rozwoju i wytyczają trendy w austriackim dizajnie. Prezentowane przez nas prace – m.in.: prototypy, sztuka użytkowa, unikatowe obiekty, materiały audiowizualne – podejmują dialog z funkcjonalnością i tradycją. Obiekty te skłaniają nas także do podjęcia refleksji na temat współczesnego wzornictwa i definiowania dizajnu – mówi kuratorka wystawy i pomysłodawczyni festiwalu Iwona Kargol-Dębicka. Wybór Austrii jako gościa głównego festiwalu Design Attack nie jest przypadkowy, jest on związany z wieloletnią tradycją i historią Małopolski oraz Austrii. To pewnego rodzaju sposób na przełamanie stereotypów dotyczących wspólnej historii i tego, co jest kojarzone ze współczesną Austrią. Wystawa ma na celu zaprezentowanie młodego austriackiego dizajnu na tle wpływu bogatej tradycji rzemiosła i architektury wielokulturowej dawnej Austrii, na współczesny kształt dizajnu tego kraju.

Wystawa Young Austrian Design, która będzie trwała do 5 grudnia 2010 r., jest jedną z wielu wystaw towarzyszących międzynarodowemu festiwalowi dizajnu Design Attack. Jest to pierwsze, o tak dużym zasięgu przedsięwzięcie w Krakowie, poświęcone współczesnemu projektowaniu przemysłowemu.

Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, pl. Szczepański 3a, Kraków
Otwarcie: 6 listopada 2010 r., godz. 20.00
Wystawa otwarta w dniach: 7 listopada 2010 r.-5 grudnia 2010 r., codziennie w godz.10.00-20.00

Dodaj komentarz