• 2010-10-27

Kolejna dewastacja wystawy Bobry Pana Boga – zapomniany świat Olędrów

Swastyka na twarzy Lutra! Wystawa Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie po raz kolejny zdewastowana. Poniżej tekst rzecznika prasowego Muzeum.

Czym zawiniły Bobry Pana Boga? A może to system edukacji?

Swastyka wycięta na twarzy Lutra!? Już po raz trzeci pracownicy Państwowego Muzeum Etnograficznego będą odtwarzać zdewastowaną przez wandali wystawę, stojącą vis a vis siedziby Muzeum.

Rzeczpospolita od wieków była społeczeństwem wielokulturowym. Swoją tolerancją szczyciliśmy się od dawna i przyjmowaliśmy obywateli innych nacji, którzy asymilowali się z Polakami poświęcając czas i umiejętności nowej ojczyźnie. Zasłużonym stawiamy pomniki i przypominamy ich sylwetki w książkach. Sławne rodziny Lilpopów, Norblinów, Szustrów, Oppmanów, Epsteinów czy Wedlów są opisywane w literaturze, powstają o nich filmy, ale często zapominamy o bezimiennych członkach naszej społeczności – osadnikach z innych krajów, którzy ciężką pracą przyczynili się do rozwoju naszej kultury, przemysłu czy rolnictwa.

I właśnie im, poświęcona została wystawa „Bobry Pana Boga – zapomniany świat Olędrów”, przygotowana przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, przy pomocy Ambasady Królestwa Holandii. Olędrzy, którzy osiedlili się na Mazowszu jeszcze w XVI wieku, to protestanccy osadnicy z Holandii, Flandrii, Fryzji i innych części Niemiec. Przybyli oni w dorzecze Wisły i przez wieki walczyli z żywiołem wody wprowadzając nowe sposoby uprawy ziemi zalewowej – temat jak widać wciąż aktualny.

Wystawa plenerowa, stojąca na skwerze przy placu Małachowskiego cieszyła się dużym zainteresowaniem Warszawiaków, co zadecydowało o przedłużeniu jej ekspozycji do końca października.

Niestety, najwyraźniej jakaś część naszej społeczności nie tylko nie doceniła trudu tych ludzi, ale także nie zrozumiała przesłania twórców wystawy niszcząc znaczną jej część. Dlaczego Marcin Luter, wielki reformator kościoła skojarzył się wandalom ze swastyką? O to możnaby zapytać nauczycieli historii, wiedzy o kulturze lub katechetów. Czyżby nasza tolerancja skończyła się w XXI wieku?

Beata Józefowicz
Kierownik Zespołu Komunikacji i Marketingu
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

Dodaj komentarz