Projekt: Małe Instrumenty Grają Chopina

W dniach od 2 do 5 listopada 2010 roku w Galerii Entropia we Wrocławiu odbędą się wydarzenia kulturalne w ramach projektu Małe Instrumenty Grają Chopina.

Małe Instrumenty Grają Chopina

Kluczem w tym wielowątkowym projekcie jest toy piano – przedmiot zaskakujący, wciąż zabawka, a jednocześnie poważny instrument wykorzystywany przez współczesnych muzyków i kompozytorów. To właśnie małe fortepiany i pianina, w pokaźnej liczbie dwudziestu rożnych egzemplarzy, rozbrzmiewają na nowej płycie grupy Małe Instrumenty. Muzycy interpretują utwory Fryderyka Chopina w sposób odkrywczy i nowatorski, sięgając po takie środki wyrazu, po które – w kontekście Chopina – w takim wymiarze nie sięgnął nikt na świecie.

Toy piano jest też bohaterem książki – szczegółowego opracowania światowej kultury muzycznej związanej z tym instrumentem, uzupełnionego o część albumową prezentującą prawie pięćdziesiąt różnych egzemplarzy, pochodzących głównie z kolekcji lidera zespołu Pawła Romańczuka. Poza częścią faktograficzną książka zawiera rodzaj niezobowiązującego przewodnika po przestrzeni eksperymentu we współczesnej muzyce.

Toy piano na stałe wpisało się w brzmienie Małych Instrumentów. Słychać je praktycznie w każdym projekcie zespołu, ale dopiero autorskie opracowanie muzyki Fryderyka Chopina pozwoliło na pełną eksplorację dziedziny toy piano.  Niespełna 20 małych pianin, fortepianów i klawesynów zabrzmi w interpretacjach romantycznej muzyki.

2 – 5 listopada 2010 roku
Galeria Entropia we Wroclawiu
ul. Rzeźnicza 4, Wrocław

Dodaj komentarz