• 2010-10-26

Koncerty skrzypcowe Jacquesa Loussiera w Warszawie

29 października 2010 roku o godzinie 19.00 w kościele Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie odbędzie się Koncert Warszawskie Prawykonania – koncerty skrzypcowe Jacquesa Loussiera.

Jacques Loussier

Jacques Loussier

W Warszawie odbędzie się polska premiera dwóch Koncertów skrzypcowych, których twórcą jest jeden z najciekawszych pianistów jazzowych i kompozytor – Jacques Loussier. Będzie to również światowe prawykonanie obu koncertów podczas jednego wieczoru.

Solistą będzie znakomity skrzypek Adam Kostecki, który zagra z towarzyszeniem orkiestry Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kosa-Nowickiego. Gościem specjalnym będzie Tomasz Tłuczkiewicz.

Muzyka J. Loussiera z powodzeniem przełamuje stereotypy i jest świetnym pomostem między muzyką klasyczną i jazzem, czego doskonałym przykładem są oba koncerty skrzypcowe. Żywiołowość połączona z radością gry, egzotyka, perfekcyjna wirtuozeria, cudowne kantyleny, zachwycająca muzyka i jej fascynująca świeżość, składają się na intrygującą podróż muzyczną.

Adam Kostecki urodzony w Polsce, profesor klasy skrzypiec w Musikhochschule Hannover, uczeń Davida Ojstracha i Borisa Bielenkiego. Muzyczne wykształcenie otrzymał w Konserwatorium Moskiewskim. Pracował na kursach skrzypcowych pod kierunkiem takich mistrzów światowej wiolinistyki jak: Sir Yehudi Menuhin, Henryk Szeryng, Isaac Stern i Nathan Milstein. Już w czasie studiów rozpoczął działalność koncertową jako solista i kameralista, którą kontynuował po przeniesieniu się w 1972 roku do Niemiec (współpracował m.in. z Rubinstein-Trio i Paganini-Duo).

Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów kameralnych i skrzypcowych (m.in. Opole, Colmar i Genua). Między 1983 – 1989 współpracował z Polską Filharmonią Kameralną, jako zastępca dyrektora artystycznego. W 1990 r. objął kierownictwo artystyczne nad orkiestrą Kammerorchester Hannover. Po wieloletniej działalności w czołowych orkiestrach niemieckich na stanowisku 1. koncertmistrza, Adam Kostecki otrzymał w 1992 nominację na profesora klasy skrzypiec w Musikhochschule Hannover, gdzie wykłada do dziś.

Dyskografia artysty obejmuje nagrania solowe i kameralne utworów pochodzących z wszystkich epok muzycznych. Adam Kostecki jest jurorem konkursów krajowych i międzynarodowych (m. in. Poznań, Hamburg, Hannover, Bonn, Nowosybirsk), działa także jako pedagog na licznych kursach muzycznych w Europie (m. in. Niemcy, Holandia, Francja, Hiszpania, Polska), obu Amerykach oraz na Dalekim Wschodzie (Korea, Japonia, Chiny/ Szanghai 2005). Od 2000 roku jest kierownikiem artystycznym festiwali i kursów muzycznych Summer Music Academy, a także Springtime Rydzyna.

Warsaw Camerata to wszechstronny zespół wykonujący muzykę od baroku po współczesność. Tworzą go muzycy najważniejszych warszawskich instytucji muzycznych m.in. Filharmonii Narodowej, Warszawskiej Opery Kameralnej, Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Warsaw Camerata wywodzi się z Nowej Orkiestry Kameralnej, która w latach 2000-2010 koncertowała w wielu znaczących salach koncertowych – w tym Filharmonii Narodowej, Teatrze Wielkim, Studiu Koncertowym Polskiego Radia oraz współpracowała z najwybitniejszymi artystami polskimi i zagranicznymi. Orkiestrę prowadził m.in. Ch. Hogwood, zespół akompaniował E. Kirkby, E. Connell, M. Chance’owi. Orkiestra jest gospodarzem warszawskich Letnich Festiwali Nowego Miasta organizowanych od 2008 roku, podczas których prezentowana jest zarówno znana jak i zapomniana muzyka polska.

Paweł Kos-Nowicki – absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, gdzie kształcił się pod kierunkiem prof. Bogusława Madeya. Uczestniczył także w kursach dyrygenckich prowadzonych przez Sir Colina Daviesa i Jerzego. Salwarowskiego. Laureat III Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku, stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. Paweł Kos-Nowicki jest cenionym interpretatorem muzyki oratoryjnej oraz dzieł klasycznych. Nie stroni również od muzyki innych epok oraz dzieł najnowszych. Zadebiutował w 1999 r. w sali Filharmonii Lubelskiej jako dyrygent Orkiestry Trybunału Koronnego. Współpracował także z orkiestrami Akademii Muzycznej w Warszawie, Opery i Filharmonii Podlaskiej, Filharmonii Częstochowskiej, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Kameralną ACADEMIA, Elbląską Orkiestrą Kameralną.

Od 2000 r. jest szefem Nowej Orkiestry Kameralnej. W 2010 roku z jego inicjatywy rozpoczęły działalność chór i orkiestra Warsaw Camerata. Ma w swoim dorobku archiwalne nagrania dla Polskiego Radia m.in.: Czterech pór roku z K. Dudą, oratorium Mesjasz z E. Kirkby i M. Chancem, koncertu fortepianowego F. Riesa. Dokonał szeregu prawykonań utworów kompozytorów polskich i zagranicznych m.in. P. Mossa, R. Twardowskiego, A. Williamsa, J. Dawe’a. Paweł Kos-Nowicki współpracuje z wieloma znakomitymi solistami m.in.: Emmą Kirkby, Elizabeth Connell, Mirjam Tschopp, Michaelem Chancem, Katarzyną Dudą, Martą Boberską, Justyną Stępień, Piotrem Kusiewiczem, Robertem Gierlachem, Wojciechem Gierlachem, Pawłem Kowalskim, Leszkiem Wachnikiem, Tytusem Wojnowiczem, Zbigniewem Pilchem oraz zespołem Glass Duo. Od 2009 r. jest wykładowcą Międzynarodowych Kursów Muzycznych w Zamościu

Tomasz Tłuczkiewicz – promotor, komentator, eseista oraz producent muzyczny, dziennikarz prasowy i radiowy, tłumacz języka angielskiego. Angażował się w wiele różnych przedsięwzięć, głównie muzycznych (był m. in. współpracownikiem Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego). Od 1964 roku jest związany z Festiwalem Jazz nad Odrą, a w latach 1975-80 był jego dyrektorem artystycznym. Był jednym z założycieli Oddziału Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego we Wrocławiu. Przełożył na język polski autobiografię Milesa Davisa. Występuje jako mistrz ceremonii na estradach koncertów i festiwali jazzowych w całym kraju.

Program:
Jacques Loussier
Koncert skrzypcowy nr 1
Koncert skrzypcowy nr 2
Wykonawcy:
Adam Kostecki – skrzypce
Orkiestra Warsaw Camerata
Paweł Kos-Nowicki – dyrygent
Gość specjalny:
Tomasz Tłuczkiewicz

koncerty skrzypcowe Jacquesa Loussiera
29 października 2010 r., godz. 19.00
Kościół Ewangelicko-Reformowany
Al. Solidarności 74, Warszawa

Dodaj komentarz