• 2010-10-25

Traviata Giuseppe Verdiego w reżyserii Wiesława Ochmana

28 października 2010 roku o godzinie 19.00 i 30 października 2010 roku o godzinie 18.00 w Operze Śląskiej w Bytomiu przedstawiana będzie opera Traviata Giuseppe Verdiego.

Traviata, fot. T. Zakrzewski

Traviata, fot. T. Zakrzewski

Traviata Giuseppe Verdiego to jedna z najpiękniejszych historii w dziejach opery. Tragiczna opowieść o Violetcie, paryskiej kurtyzanie, która pragnie porzucić dotychczasowe, pozornie wesołe i beztroskie życie. Pokochawszy młodego arystokratę opuszcza Paryż. Okazuje się, że zerwanie z przeszłością nie może nastąpić tak łatwo. Traviata to jedno z arcydzieł, na którym opiera się sława Verdiego. Inwencja melodyczna, muzyczna dramaturgia oraz mistrzostwo scenicznego efektu to podstawowe cechy tej opery. Wspaniałe arie z tak lubianym toastem na cześć miłości Libiamo - znane są nie tylko melomanom. Nie od razu opera Verdiego zrobiła furorę. Wystawiona w 1853 w Wenecji wywołała skandal. Publiczność, nieprzywykła do oglądania kurtyzan na scenie, była oburzona. Dopiero rok później, po drobnych zmianach i przeniesieniu akcji z czasów współczesnych autorowi do epoki Ludwika XIV, opera odniosła wielki sukces i na stałe wpisała się w kanon operowy. Polska premiera Traviaty odbyła się w Teatrze Wielkim w Warszawie w 1865 roku. Premiera obecnej realizacji Opery Śląskiej, w opracowaniu słynnego tenora Wiesława Ochmana, miała miejsce w roku 2000 w Bytomiu.

Traviata, fot. T. Zakrzewski

Traviata, fot. T. Zakrzewski

Opera Śląska, w której kilkadzdziesiąt lat temu Wiesław Ochman zadebiutował na scenie jako solista, jest także miejscem jego debiutu w roli reżysera. Traviata to drugi po Don Giovannim Mozarta spektakl Artysty. Wiesław Ochman daje olbrzymią szansę młodym, początkującym adeptom sztuki operowej, pomaga, wspiera i uczy, wierzy w talent, umiejętności oraz ciężką pracę na scenie; wie także, że sukces przychodzi tak naprawdę dopiero ze scenicznym doświadczeniem. Pod jego okiem w wielkich partiach debiutowało wielu czołowych solistów Opery Śląskiej, m. in. Barbara Stryjecka, Maciej Komandera, Aleksandra Stokłosa, Zbigniew Wunsch, a niedawno także – Andrzej Lampert, znany wokalista, absolwent Wydziału Jazzu i Rozrywki Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie.

Andrzej Lampert debiutował na scenie Opery Śląskiej w Traviacie Verdiego w lutym br. Jego występ wzbudził wielkie zainteresowanie fanów zespołu PIN, ale nie tylko; ci pierwsi przybyli na spektakle z najdalszych zakątków kraju. Nie ukrywali, że pierwszy raz przestąpili progi teatru operowego i zostali oczarowani. Nie tylko występem swojego idola, ale całym spektaklem. W Operze Śląskiej w Bytomiu Artysta wystąpił również dwa razy w roku 2009 – podczas koncertu Ewy Urygi oraz podczas koncertu z okazji jubileuszu Bogdana Paprockiego – legendy polskiej sceny operowej. Właśnie wtedy – znamienity śpiewak i reżyser Wiesław Ochman – zaproponował mu debiut operowy w partii Alfreda, w wyreżyserowanej przez siebie Traviacie.

Obsada w dniach 28.10. 2010 i 30.10.2010:
VIOLETTA -  Svietlana KALINICHENKO / Dorota LASKOWIECKA
GERMONT – Włodzimierz SKALSKI / Paweł KAJZDERSKI
ALFRED – Andrzej LAMPERT
FLORA – Aleksandra STOKŁOSA
GASTON -  Hubert MIŚKA
ANNINA – Ewa PYTEL-POLAK
BARON – Stanislav KUFLYUK / Marek ZIEMNIEWICZ
MARKIZ – Zbigniew WUNSCH
DOKTOR – Cezary BIESIADECKI / Tadeusz LEŚNICZAK
POSŁANIEC – Dariusz NURZYŃSKI
KAMERDYNER – Piotr STRZODKA
BYK – Marek LISAJ

oraz chór i orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Tadeusza SERAFINA
Libretto wg Damy Kameliowej A. Dumasa – Francesco Maria PIAVE
Inscenizacja i reżyseria: Wiesław Ochman
Kierownictwo muzyczne: Tadeusz Serafin
Scenografia: Jadwiga Maria Jarosiewicz
Asystent reżysera, choreografia: Jarosław Świtał
Przygotowanie chóru: Krzysztof Martyniak

Giuseppe Verdi, Traviata, reż. Wiesław Ochman
28 października 2010r., godz. 19.00, 30 października 2010r., godz. 18.00
Opera Śląska
41-902 Bytom, ul. Moniuszki 21-23

Dodaj komentarz