• 2010-10-25

Wojciech Sowiński i Fryderyk Chopin w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu

7 listopada 2010 o godzinie 16.15 w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu odbędzie się koncert z cyklu Chopin mistyczny, który jest częścią oficjalnego programu obchodów Roku Chopinowskiego. Wykonana zostanie Symfonia e-moll Wojciecha Sowińskiego oraz Koncert f-moll Fryderyka Chopina.

Fryderyk Chopin (1810-1849)
II Koncert fortepianowy f-moll op. 21
Koncert ten powstał na przełomie lat 1829-30, jako pierwszy z dwóch koncertów. W życiu i twórczości Chopina ma szczególne znaczenie: przypieczętował ukończenie przezeń studiów kompozytorskich u Józefa Elsnera w warszawskim Konserwatorium, wypełnił program pierwszego publicznego występu Chopina przed warszawską publicznością, stał się wreszcie pierwszą wyraźną manifestacją jego indywidualnego, romantycznego stylu, w którym tradycja modnego concerto brillante ulega głębokiemu przeobrażeniu.

Wojciech Sowiński (1805-1880)
Symfonia e-moll op. 62
O Wojciechu Sowińskim pisano dotąd na ogół albo źle, albo nie pisano w ogóle. Chopin wyśmiał go okrutnie w liście do Tytusa Wojciechowskiego z 25 XII 1831 roku. 130 lat później Stefan Śledziński nazwał go grafomanem, myląc przy okazji jego Symfonię z Symfonią Józefa Brzowskiego. (…) Nigdy jednak nie badano jego twórczości. Jego jedyna Symfonia, dedykowana była Galicyjskiemu Towarzystwu Muzycznemu we Lwowie i wydrukowana w renomowanej oficynie Brandusa w Paryżu. Powstała prawdopodobnie po roku 1840 i być może w 1842 została wykonana. Plan tego monumentalnego, 5-częściowego dzieła jest jasny – od żałoby i zwątpienia po nadzieję odzyskania wolności. Oby to  pierwsze od blisko 170 lat wykonanie Symfonii Sowińskiego rzuciło nowe światło na postać jeszcze jednego zapomnianego polskiego kompozytora.

Maciej Negrey

Julia Kociuban (ur. 1992 r. w Krakowie). Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 5 lat. W latach 1998-2006 uczyła się pod kierunkiem mgr Olgi Łazarskiej. Od 2007 r. jest uczennicą prof. Piotra Palecznego a od 2010 r. studiuje w jego klasie fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Julia jest laureatką nagród Grand Prix, pierwszych miejsc oraz nagród specjalnych w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych m.in. XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. M. Magina (Paryż, 2005), III Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Dzieci (Jelenia Góra, 2005), VI Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Pianistów A step towards mastery (St. Petersburg, 2007) i w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina (Warszawa, 2008).  Ponadto jest laureatką wielu prestiżowych stypendiów.  Koncertuje także wspólnie z braćmi w Trio rodzinnym.

Michał Dworzyński jest zaliczany przez europejską krytykę do najlepszych dyrygentów młodego pokolenia. Zadebiutował jako dyrygent w wieku 15 lat. Sześć lat później, jeszcze jako student, został dyrygentem-asystentem Nardowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Warszawską Akademię Muzyczną ukończył z wyróżnieniem w 2001 roku w klasie prof. Antoniego Wita. W roku 2006 ukończył z wyróżnieniem studia podyplomowe (Konzertexamen) u prof. Ch. Ehwalda w berlińskiej Hochschule für Musik Hanns Eisler. Jest zwycięzcą konkursów dyrygenckich w Zagrzebiu (2003) i Suwon (2005). W 2006 wygrał w Londynie konkurs Donatella Flick Conducting Competition otrzymując na 2 lata stanowisko dyrygenta-asystenta London Symphony Orchestra i możliwość bezpośredniej współpracy m.in. z takimi mistrzami jak: Sir Colin Davis, Valery Gergiev, Michael Tilson Thomas. W 2007 r. został wyróżniony (jako najmłodszy w historii) medalem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków za zasługi dla muzyki polskiej.  Koncertował m.in. z zespołami: London Symphony Orchestra, London Philharmonic, BBC Symphony, BBC Philharmonic, BBC Scottish Symphony Orchestra, Tokyo Philharmonic, Tokyo Symphony,  Sinfonia Varsovia, Filharmonia Narodowa w Warszawie, NOSPR w Katowicach, Opera Narodowa w Warszawie, Berliner Symphony Orchester,  Wiener Kammerorchestrer.

Orkiestra Akademii Beethovenowskiej to najmłodsza w kraju profesjonalna orkiestra symfoniczna. Tworzą ją pasjonaci – najwybitniejsi studencii absolwenci europejskich wyższych szkół muzycznych, takich jak Akademia Muzyczna w Krakowie, Hochschule Für Musik Und Darstellende Kunst w Stuttgarcie, Hochschule für Musik w Karlsruhe, Royal Music Conservatoire w Brukseli, Conservatoire International de Musique w Paryżu oraz Universität für Musik und darstellen Kunst w Grazu. Zespół rozpoczął działalność w 2003 roku, po sukcesach na 53 festiwalu Jünger Künstler Bayreuth. W 2005 roku, za sprawą Elżbiety Pendereckiej, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, zadebiutowała podczas IX Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie. W tym samym roku nagrana została pierwsza studyjna płyta z muzyką polską.

Artystyczną i organizacyjną pieczę nad zespołem pełni od samego początku koncertmistrz Marcin Klejdysz, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, wychowanek Roberta Kabary. Akademia Beethovenowska pracuje pod dyrekcją wybitnych dyrygentów – Krzysztofa Pendereckiego, Gabriela Chmury, Michała Dworzyńskiego, Michała Nesterowicza, Macieja Tworka, Pawła Przytockiego, Marka Pijarowskiego, Łukasza Borowicza, Fausto Nardiego, Alexandra Geluka oraz współpracuje z solistami młodego pokolenia – Wojciechem Pławnerem, Łukaszem Długoszem, So-Ock Kim, Bartoszem Koziakiem, Katarzyną Dudą, Iwoną Sobotką i innymi. Orkiestra nagrała dotychczas sześć płyt.

7 listopada 2010 r., godz. 16.15
Julia Kociuban ‑ fortepian
Michał Dworzyński – dyrygent
Maciej Negrey – słowo wstępne
Orkiestra Akademii Beethovenowskiej

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu
Benedyktyński Instytut Kultury Chronić dobro
ul. Benedyktyńska 37, 30-398 Kraków

Dodaj komentarz