• 2010-10-20

Przewidywanie przez powtarzanie Pawła Susida w Warszawie

21 października 2010 roku o godzinie 19.00 w Galerii Art NEW media w Warszawie odbędzie się otwarcie wystawy Pawła Susida Przewidywanie przez powtarzanie.

Paweł Susid, praca z cyklu Przewidywanie przez powtarzanie

Paweł Susid, praca z cyklu Przewidywanie przez powtarzanie

Wystawa składa się dwóch części. Pierwsza prezentuje obrazy z kilku ostatnich lat z charakterystycznymi dla Susida dowcipnymi hasłami. Druga to zupełnie nowy cykl Przewidywanie przez powtarzanie, w którym artysta skupia się na często powtarzanych hasłach znamiennych dla historii XX wieku, takich jak: POMOŻECIE, POMOŻEMY; I HAVE A DREAM; WIESŁAW, WIESŁAW; CCCP, USA.

Jak mówi sam artysta:

Zachciało mi się przyjrzeć dobrze znanym słowom a nuż przyłapię je na kłamstwie. Zastanawiające jak duże było i jest nadal zainteresowanie świata polityki – światem sztuki. Owszem zdarzały się i pozytywne tego oznaki: jak tworzenie muzeów, dotowanie wystaw, przyznawanie stypendiów czy składanie zamówień. Dominowały jednak w historii inne, mniej chlubne tego przykłady: więzienia inkwizycji, stosy, gułagi, obozy koncentracyjne, aż po ostatnie niszczenia dzieł sztuki i wyroki dla artystów w Polsce. Skłoniło mnie to do zastanowienia się nad tym, kim byli ludzie władzy i polityki. Jakie ideologie i religie reprezentowali i co z tego zostało do dzisiaj.

Moja ryzykowna z wielu powodów wizyta na ich terenie sprowadza się do namalowania kilku nazw, haseł, sloganów i cytatów z bogatego zbioru. Jako historyk raczej amator niż profesjonalista czerpałem bardziej z pamięci niż z podręczników. Także przy rozmieszczaniu ich na płótnach i przy ekspozycji zdaję się na los. Aby zachować obiektywizm maksymalnie ograniczyłem środki malarskie. Oprócz powtarzanych słów dodałem tylko odpowiedniej długości pasy kolorów nawiązujące do miejsca lub okoliczności ich wypowiedzenia. W przypadku cytatów z historii Polski są to na przykład wyłącznie kolory białe i czerwone. Z oczywistych powodów projekt swój nazwałem „Przepowiadanie przez powtarzanie”.
Paweł Susid

Paweł Susid – urodził się w 1952 roku w Warszawie. W latach 1973-1978 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Tadeusza Dominika, aneks z litografii w pracowni prof. Mariana Rojewskiego. W latach 1984-1992 prowadził Galerię Młodych przy KMPiK Bielany w Warszawie. Artysta zadebiutował na początku lat 80., kiedy przez malarstwo przepływała fala Nowej Ekspresji i do głosu dochodzili nowi dzicy. Obecnie Paweł Susid jest asystentem w pracowni Przestrzeni Malarskiej na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii warszawskiej ASP. Mieszka i pracuje w Warszawie

Przewidywanie przez powtarzanie
22 października – 20 listopada 2010 r.
od poniedziałku do piątku od godz. 11.00 do 19.00, w soboty od 11.00 do 15.00.
Galeria Art NEW media,
ul. Krakowskie Przedmieście 41, Warszawa

Dodaj komentarz