• 2010-10-20

Wieczór specjalny poświęcony Hance Ordonównie oraz Wojciechowi Jerzemu Hasowi

22 października 2010 roku o godz. 19.30 w Kinie Iluzjon w Warszawie odbędzie się wieczór poświęcony Hance Ordonównie. 26 października, w tym samym miejscu, będzie miało miejsce spotkanie dedykowane Wojciechowi Jerzemu Hasowi.

Podczas wieczoru zorganizowanego z okazji 60. rocznicy śmierci Hanki Ordonówny zostaną wyświetlone dwa filmy – jedyny zachowany w zbiorach Filmoteki obraz z jej udziałem – Szpieg w masce (r. Mieczysław Krawicz), a także dokument o aktorce i pieśniarce zrealizowany w 1993 roku przez Marię Kwiatkowską – Ordonówna. Po projekcji odbędzie się koncert piosenek z repertuaru Hanki Ordonówny w wykonaniu aktorki Teatru Ateneum Katarzyny Łochowskiej z Zespołem.

Kilka dni później, 26 października odbędzie się wieczór poświęcony zmarłemu 10 lat temu Wojciechowi Jerzemu Hasowi. Po projekcji odnowionego cyfrowo filmu Rękopis znaleziony w Saragossie, spotkamy się z żoną reżysera – Jadwigą Has – autorką książki Życie w drugim planie.

Hanna Ordonówna (ur. 1902 r. w Warszawie, zm. 8 września 1950 r. w Bejrucie), polska piosenkarka, autorka wierszy oraz tekstów piosenek, tancerka i aktorka. Sławę przyniosło jej wykonanie piosenki Miłość ci wszystko wybaczy z filmu Szpieg w masce z 1933 roku. Legenda Ordonki nie umiera. Jej nazwisko mimo upływu lat ciągle jest powszechnie rozpoznawane, a kolejne wydania płyt rozchodzą się bez trudu.

Wojciech Jerzy Has (ur. w 1925 r.w Krakowie, zm. 3 października 2000 r. w Łodzi). Jeden z najoryginalniejszych twórców nie tylko polskiego, ale i europejskiego kina, twórca tzw. kina osobistego. Zrealizował czternaście filmów, z których każdy stanowi dowód niezwykłej, kreacyjnej wyobraźni autora, a przede wszystkim mistrzowskich umiejętności adaptatorskich. Wszystkie bowiem mają swe źródło w literaturze i to często takiej, która dotąd uchodziła za całkowicie nieprzekładalną na język kina.

Swoisty fenomen Hasa polegał nie tylko na umiejętności znalezienia klucza do pozornie niefilmowej literatury, ale przede wszystkim na tym, że jego adaptacje łączyły w sobie wierność wobec oryginału z wiernością własnemu, widocznemu już w pierwszych filmach, stylowi, z jemu tylko właściwym charakterem filmowego pisma. Has debiutował średniometrażowym filmem Harmonia. Wcześniej, w 1947 r. – choć źródła podają datę 1949 – zrealizował wspólnie ze Stanisławem Różewiczem, Ulicę Brzozową – obraz powojennego życia w zrujnowanym mieście. Debiut fabularny Hasa miał miejsce w 1958 r. Najpierw zrealizował Pętlę – mroczny portret człowieka uzależnionego od alkoholu, później wspaniałe Pożegnania – adaptację powieści Stanisława Dygata.

Wieczór poświęcony Hannie Ordonównej
22 października 2010 r.
Wieczór poświęcony Wojciechowi Jerzemu Hasowi
26 października 2010 r.
Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej
Biblioteka Narodowa, al. Niepodległości 213, Warszawa, wejście A

Dodaj komentarz