• 2010-10-20

Antygona w reżyserii Doroty Porowskiej

24 października 2010 roku o godz. 19.00 w Fabryce Sztuki w Łodzi odbędzie się spektakl w reżyserii Doroty Porowskiej pt. Antygona.

Antygona, reż. Dorota Porowska

Antygona, reż. Dorota Porowska

Spektakl Teatru CHOREA (powstały w kooprodukcji z Teatrem KANA ze Szczecina) bazuje na klasycznym tekście Sofoklesa, którego myśl i narracja dramaturgiczna zostały konsekwentnie przeprowadzone. Intencją reżysera nie było  nowatorskie przedsięwzięcie, lecz wykonanie jak najbliższe oryginałowi. Tak, jak w teatrze greckim, chór i aktorzy wyśpiewują swoje rozterki i uczucia, a klasyczny balet prześlizguje się przez wszystkie konwencje taneczne świata. Dzięki temu powstało coś na kształt kameralnej i trochę wzniosłej opery. Zostało stworzone dzieło eklektyczne, a więc niepoprawne po to, by choć trochę zbliżyć się do boskiego katharsis.

Komplementować aktorów Chorei i Kany słowami o imponującej zespołowej dyscyplinie zwyczajnie nie wypada. Skutkiem precyzji i dobrze wykorzystanych możliwości – szczególnie wokalnych – jest ciekawa i nietuzinkowa propozycja. Grupa dokonuje przeglądu wielu form muzycznych, od pieśni quasi – operowej (…) po pastisz klasycznego tańca hinduskiego. Zasada ta została wcielona konsekwentnie i z wyobraźnią, choć tak rozpracowanej Antygonie bliżej do teatralnego laboratorium antyku niż do pełnowymiarowego spektaklu

Monika Wasilewska, Antygona- teatralne laboratorium antyku, Gazeta Wyborcza

Spektakl Antygona będzie również można zobaczyć w: Skierniewicach (25.10) i w Sieradzu (26.10) w ramach projektu: Strefa Teatru- regionalny objazd teatralny. Projekt edukacyjno- artystyczny.

Antygona
Reżyseria: Dorota Porowska
Muzyka: Tomasz Krzyżanowski
Choreografia: Dorota Porowska, Zuza Adamkiewicz
Światło: Tomasz Krukowski
Obsada: Bibianna Chimiak, Eliza Hołubowska, Julia Jakubowska, Dorota Porowska, Hubert Domański, Piotr Starzyński, David Sypniewski
24 października 2010 roku, godz. 19.00
Fabryka Sztuki, ul. Tymienieckiego 3, 90-365 Łódź

Dodaj komentarz