• 2010-10-19

Andrzej Stasiuk & Mikołaj Trzaska w Krakowie

2 listopada 2010 roku o godzinie 20.00 na scenie w Klubie Fabryka w Krakowie spotkają się Andrzej Stasiuk i Mikołaj Trzaska. To muzyczno-literackie wydarzenie zainauguruje 2. Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada.

2. Międzynarodowy Festiwal Literatury im Josepha Conrada

2. Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada

2. edycję Festiwalu Conrada rozpocznie mocne, muzyczno-literackie, wydarzenie przygotowane specjalnie na festiwal. Na scenie w Klubie Fabryka spotkają się Andrzej Stasiuk i Mikołaj Trzaska. Autor Opowieści galicyjskich przeczyta fragmenty swojej nowej książki Dziennik pisany później, a muzycy – oprócz grającego na klarnetach Trzaski, także Raphael Rogiński (gitara) i Paweł Szpura (perkusja) – zadbają o oprawę muzyczną. Dziennik pisany później był dotychczas prezentowany, we fragmentach, tylko dwukrotnie, na łamach Tygodnika Powszechnego. Publiczność inauguracyjnego koncertu Festiwalu Conrada, jako pierwsza, będzie mogła wysłuchać tekstu w wykonaniu samego autora.

To nie pierwsze literacko-muzyczne spotkanie Stasiuka i Trzaski. W 2007 roku stworzyli wspólnie album Kantry, będący zapisem wędrówki po Bałkanach. Do narracji Stasiuka – opowieści o miejscach, które trudno znaleźć na mapie, o smakach, obrazach i ludziach, którzy zapisują się w naszej pamięci – Trzaska dopowiedział muzyczną historię.

Warto wspomnieć, że Mikołaj Trzaska ma na swoim koncie podobne projekty z Marcinem Świetlickim (Cierpienie i Wypoczynek), a także z gościem tegorocznego Festiwalu Conrada Jurijem Andruchowyczem (wspólnie nagrali album Andruchoid).

Andrzej Stasiuk (ur. 1960 w Warszawie) – pisarz, poeta, publicysta, eseista, dramaturg. Jest laureatem nagrody Fundacji Kultury (1994), Fundacji im. Kościelskich (1995), im. S. B. Lindego (2002), kilkakrotnie nominowany do literackiej nagrody Nike. W 2005 r. otrzymał Nike za Jadąc do Babadag, a w 2007 nagrodę im. Arkadego Fiedlera – Bursztynowy Motyl za Fado. Autor licznych felietonów prasowych (Tygodnik Powszechny, Gazeta Wyborcza, Tytuł, OZON, Frankfurter Allgemeine Zeitung, i inne). Jego książki zostały przetłumaczone na wiele języków.

Mikołaj Trzaska (ur. 1966 w Gdańsku) – kompozytor, saksofonista, klarnecista basowy. Lider zespołów Miłość, Łoskot, The Users, NRD, Gdańskie Słoniki, Masło i wielu innych. Współpracuje m.in. z Marcinem Świetlickim, Andrzejem Stasiukiem. Autor licznych polskich oraz międzynarodowych projektów muzycznych.

Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada w Krakowie to wspólne przedsięwzięcie Miasta Kraków, Krakowskiego Biura Festiwalowego i Fundacji Tygodnika Powszechnego. Przez blisko tydzień wydarzeniom literackim towarzyszą pokazy filmów związanych z literaturą, wystawy, koncerty oraz wykłady, tworzące dla prezentowanych twórców lub dzieł literackich dodatkowe, pozaliterackie konteksty. W pierwszej edycji Festiwalu wzięli udział m.in.: Pascal Quignard, Per Olov Enquist, Edgar Keret oraz doborowe grono polskich pisarzy m.in. Olga Tokarczuk, Marek Bieńczyk, Stefan Chwin, Andrzej Stasiuk, Jerzy Pilch, Jacek Dukaj i czołówka polskich reportażystów m.in. Wojciech Jagielski i Mariusz Szczygieł. Dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada jest prof. Michał Paweł Markowski (Uniwersytet Jagielloński), a dyrektorem programowym – Piotr Mucharski (Tygodnik Powszechny).

Andrzej Stasiuk & Mikołaj Trzaska
muzyczno-literackie wydarzenie na inaugurację 2. Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada
2 listopada 2010 r.  (wtorek), godz. 20.00
Klub Fabryka (Kraków, ul. Zabłocie 23)

1 komentarz do artykułu “Andrzej Stasiuk & Mikołaj Trzaska w Krakowie”

  1. Adam Aaron

    Kocham twórczość Josepha Conrada, tylko mi przykro, że zdradził swoje pochodzenia. A Stasiuka również cenię. Szodę, że nie będę mógł uczestniczyć w Festivalu. Dzięki Wam za: “o.pl
    “:) Pozdrawiam:)

Dodaj komentarz