Wszystkie Mazurki Świata

W dniach od 22 do 24 października 2010 roku w Warszawie odbędzie się jesienna edycja festiwalu Wszystkie Mazurki Świata.

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata

Jesienna edycja festiwalu Wszystkie Mazurki Świata przygotowana została specjalnie na zakończenie Konkursu Chopinowskiego i dedykowana jest Instytutowi Adama Mickiewicza z okazji 10-lecia jego działalności.

W ramach koncertu organizowanego 22 października będzie można uslyszeć mazurki w ich oryginalnym brzmieniu – w wykonaniu tradycyjnych kapel wiejskich (Józefa Piechoty, Braci Tarnowskich), utwory skomponowane na kanwie muzyki Kujaw przez młodych kompozytorów (projekt Mazurki według Kolberga), mazurki wiejskie w dialogu z kompozycjami Fryderyka Chopina (Magdalena Wojciechowska i Janusz Prusinowski Trio), mazurkowy jazz (Marcin Pospieszalski Mazurek – session) oraz szwedzką i estońską polskę.

Janusz Prusinowski o festiwalu:

To, co w twórczości Fryderyka Chopina najbardziej oryginalne, ma swe źródło w polskiej muzyce wiejskiej – mazurkach, chodzonych i kujawiakach, z którymi kompozytor zetknął się w dzieciństwie i które współtworzyły dźwiękowy krajobraz jego czasów. Projekt Wszystkie Mazurki Świata ma służyć przypomnieniu, ożywieniu i wprowadzeniu tych rytmów i fraz do współczesnej przestrzeni muzycznej.

Głównym akcentem tanecznym festiwalu będzie Noc Tańca. Otworzą ją zapisane przez G.F. Telemanna Tańce polskiej karczmy, potem zagrają polscy, szwedzcy i estońscy muzykanci.

Na warsztatach w Państwowym Muzeum Etnograficznym będzie można uczyć się grać na skrzypcach i bębenku, śpiewać mazurki i tańczyć – tańce polskie i szwedzkie. Dla pianistów będzie możliwość nauki mazurków bezpośrednio od wiejskich skrzypków i harmonistów.

Zamknięciem festiwalu będzie niedzielna zabawa dla dzieci i rodziców Podwórko z mazurkami w Fundacji Sto Pociech.

22 – 24 października 2010 roku
Skwer – filia Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny
ul. Krakowskie Przedmieście 60a, Warszawa

Dodaj komentarz