• 2010-10-13

Film Klatka zwycięzcą Konkursu Filmów Krótkometrażowych 26.WFF

Jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych postanowiło przyznać nagrodę za Najlepszy Film Krótkometrażowy filmowi Klatka w reżyserii Adriana Sitaru (Rumunia).

"Klatka", reż. Adrian Sitaru

"Klatka", reż. Adrian Sitaru

W uzasadnieniu jury czytamy: Za wybitne i bezpretensjonalne ujęcie tematu. Za prostotę realizacyjną, ale też za niezwykle złożone kreacje aktorskie, ktore pozwolily zaistniec prawdziwym postaciom na ekranie.

Kiedy w domu Mihaesa pojawia się syn Alex z chorym gołębiem w ręku, między ojcem i synem wybucha kolejny konflikt. Pojawia się jednak również szansa na pojednanie, którego Mihaes tak bardzo potrzebuje.

Adrian Sitaru po ukończeniu reżyserii filmowej w Bukareszcie, w 2007 zrealizował swój film krótkometrażowy Valuri (Waves), który dostał nagrodę Złotego Leoparda na Festiwalu Filmowym w Locarno. W 2008 roku ukończył swój pierwszy film fabularny Pescuit Sportiv (Hooked), który został zaproszony na Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji.

Dwa filmy otrzymały specjalne wyróżnienia. Porządek rzeczy w reżyserii Césara i José Esteban Alenda dostaje wyróżnienie za śmiałe ujęcie od środka codziennego dramatu, który zbyt często uchodzi za trywialny. Jesienni faceci (reżyseria Jonas Selberg Augustsén) otrzymują wyróżnienie za walory formalne, podporządkowane pełnej poezji i humoru opowieści.

Dodaj komentarz