• 2010-10-07

2. Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada

W dniach od 2 do 7 listopada 2010 roku w Krakowie potrwa 2. Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada. W Krakowie gościć będą czołowi pisarze z zagranicy m.in.: Herta Müller, Marjane Satrapi, Rabih Alameddine, Claude Lanzmann, Jurij Andruchowycz, Sven Lindqvist, Jean Hatzfeld, László Krasznahorkai, a także najwyżej cenieni pisarze, krytycy i artyści polscy m.in. Krzysztof Varga, Andrzej Stasiuk, Ewa Kuryluk, Piotr Paziński, Piotr Sommer, Przemysław Czapliński, Maciej Zaremba, Marcin Koszałka, Artur Domosławski, Inga Iwasiów, Krystian Lupa, Jerzy Pilch, Piotr Paziński, Tadeusz Słobodzianek i Mirosław Bałka.

2. Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada

2. Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada

Tradycyjnie już, tydzień festiwalowy wypełnią debaty i spotkania z pisarzami odbywające się w krakowskich kawiarniach, klubach, galeriach, muzeach i przestrzeniach poprzemysłowych. Spotkaniom literackim towarzyszyć będą koncerty, spektakle, projekcje filmowe i wystawy stanowiące uzupełnienie dla słowa pisanego i mówionego. Nie zabraknie również Lekcji czytania – poprowadzą je: Ewa Kuryluk, Piotr Paziński i prof. Michał Paweł Markowski.

W tym roku, Festiwalowi towarzyszą także spotkania i projekcje filmowe współorganizowane z Domem Norymberskim i Muzeum Narodowym w Krakowie łączące nazwiska Ingeborg Bachmann i Paula Celana. Podczas Festiwalu, po raz pierwszy w Krakowie można będzie zobaczyć głośne płótno Das Haar Anselma Kiefera, z kolekcji Grażyny Kulczyk, inspirowane poezją Celana. Wydarzeniem będzie także z pewnością spektakl Nasza Klasa wg sztuki Tadeusza Słobodzianka (nagrodzonej wczoraj Nagrodą Literacką Nike).

Zanim jednak rozpocznie się Festiwal, 20 października odbędzie się spotkanie z Amosem Ozem (PWST, godz. 16.00). Pisarz przyjedzie do Polski na zaproszenie swojego głównego polskiego wydawcy: Domu Wydawniczego Rebis, który ostatnio opublikował najnowszą książkę Oza Sceny z życia wiejskiego, a z okazji wizyty pisarza przygotowuje do druku jego opowiadania Tam, gdzie wyją szakale. Spotkanie z Amosem Ozem poprowadzi Piotr Paziński.

1 komentarz do artykułu “2. Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada”

  1. debora

    Bardzo bym chciała żeby w przyszłości przyjechała laureatka Pulitzera z 2009m roku Elisabeth Storut, czytałam niedawno książkę, za którą otrzymała tą nagrodę “Okruchy codzienności” i jestem zachwycona.

Dodaj komentarz