• 2010-10-02

Lemoniadowy Joe

7 października 2010 roku na deskach Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie odbędzie się polska premiera spektaklu Lemoniadowy Joe autorstwa Jiři Brdečka, w reżyserii Małgorzaty Głuchowskiej.

Lemoniadowy Joe w interpretacji Małgorzaty Głuchowskiej, odwołując się do kultowego dzieła czeskiej kinematografii, ignoruje pomnikowy, falliczny obraz męskiego westernu. Reżyserka stwarza Dziki Zachód widziany oczyma kobiety. Nie tytułowy Joe jest tutaj głównym bohaterem, lecz Tornado Lou, urządzająca Dziki Zachód z wysokości własnego buduaru. Kobieta pozwala sobie na nieposkromione fantazje, na grę erotycznymi schematami, w którym to mężczyzna okazuje się zabawką, obiektem, instrumentem.

"Lemoniadowy Joe" - plakat

Lemoniadowy Joe to western o dużych dziewczynkach dla dużych dziewczynek. To także pełna satyry i groteski zabawa dla kobiet i mężczyzn, pozwalająca wyzbyć się swoich etatowych ról, by podążyć drogą de Sade’a, Lawrence’a i Geneta, Eriki Jong i Alice Walker. Wolny, oczyszczający śmiech powinien zawsze przerastać naszą płeć i tak się dzieje w olsztyńskim przedstawieniu.

Autor sztuki: Jiři Brdečka
Przekład: Krystyna Krauze
Opracowanie tekstu: Małgorzata Głuchowska, Justyna Konieczna
Reżyseria: Małgorzata Głuchowska
Dramaturgia: Justyna Konieczna
Scenografia: Ewa Machnio
Muzyka: Maria Rumińśka, Marcin Rumiński
Muzyka do tekstów piosenek: Vlastimil Halá, Jan Rychlik
Obsada: Milena Gauer, Agnieszka Pawlak, Grzegorz Jurkiewicz, Maciej Mydlak, Marcin Tyrlik

Premiera spektaklu Lemoniadowy Joe
7 października 2010 roku (czwartek), godz. 15.00
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie

pozostałe spektakle:
8 października (piątek), godz. 21.00
9 października (sobota), godz. 15.00

Dodaj komentarz