• 2010-10-02

Bryllowanie w Teatrze Polonia

W środę 6 października 2010 roku o godzinie 19.00 w warszawskim Teatrze Polonia odbędzie się wspólny koncert Marcina Stycznia i Ernesta Brylla. Usłyszeć będzie można piosenki z płyty Bryllowanie, kilka premierowych piosenek do wierszy Brylla oraz piosenki autorskie Stycznia, m.in. Madonna od popaprańców (dedykowana żonie Ernesta Brylla, Małgorzacie), czy Koń, gospoda i żona, pamięci pradziadka Stycznia. Z koncertu powstanie płyta DVD.

Ernest Bryll i Marcin Styczeń

Ernest Bryll (ur. 1.03.1935 w Warszawie) – polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy, także dyplomata. W 1956 ukończył Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pierwszy tomik wierszy Wigilie wariata ukazał się w roku 1958 (w sumie wydał ich około czterdziestu). Poza poezją napisał wiele sztuk scenicznych, oratoriów, musicali, jak choćby legendarne już dzisiaj Na szkle malowane czy Kolęda-Nocka.

Stworzył także setki tekstów piosenek. Wykonywali je m.in.: Dwa Plus Jeden, Myslovitz, Skaldowie, Stan Borys, Halina Frąckowiak, Marek Grechuta, Jerzy Grunwald, Halina Kunicka, Czesław Niemen, Daniel Olbrychski, Jerzy Połomski, Krystyna Prońko, Łucja Prus, Danuta Rinn, Maryla Rodowicz, Andrzej Rybiński, Urszula Sipińska. Wiele tekstów napisał do muzyki Katarzyny Gaertner. W roku 1968 wraz z Markiem Sartem założył zespół Drumlersi. Sart pisał dla niego muzykę, a Bryll teksty.

Współpracował także z takimi kompozytorami, jak Antoni Kopff, Włodzimierz Korcz, Janusz Kruk, Czesław Niemen, Andrzej Zieliński. Przez wiele lat był krytykiem filmowym, pracował jako kierownik literacki Teatru TV oraz jako szef lub kierownik literacki kilku zespołów filmowych. W latach 1974-1978 był dyrektorem Instytutu Kultury Polskiej w Londynie, a w latach 1991-1995 ambasadorem Rzeczypospolitej w Republice Irlandii.

Marcin Styczeń (ur. 22.10.1978 w Olkuszu) – pieśniarz, kompozytor, autor tekstów, dziennikarz, lektor. W 2005 roku założył własną Agencję Artystyczną SM-ART, której nakładem ukazały się trzy płyty: Pieśń o Bogu ukrytym do wierszy Karola Wojtyły (2006), autorska 21 gramów (2008) i Bryllowanie do wierszy Ernesta Brylla (2009). Koncertuje w kraju i za granicą (grał m.in. w Paryżu, Chicago, Los Angeles, San Diego).

Jak mówi, swoją twórczością chce otwierać ludziom serca. Pewnie dlatego jego piosenki są bardzo emocjonalnie odbierane przez publiczność. Współpracuje z wyjątkowymi zespołem w składzie: Tomasz Orzeł Rząd (gitara), Michał Przybyła (gitara basowa), Łukasz Samba Dmochewicz (perkusja). Od 2008 roku występuje regularnie z poetą Ernestem Bryllem. Poza muzyką pracuje jako lektor i dziennikarz. Jest głosem TVN Warszawa, Fox Life i Lotto. W TVP1 w programie Między ziemią a niebem prowadzi serwis informacyjny i czat z widzami.

Koncert Bryllowanie Marcina Stycznia i Ernesta Brylla
6 października 2010 r., godz. 19.00
Teatr Polonia w Warszawie

Dodaj komentarz